ağaç kurdu

Ağaç kurdu ne kadar büyüktür? Ağaç kurdunun boyu ortalama 2 – 3 cm. arasındadır.Ağaç kurtları oldukça sık rastlanılan kahverengi veya siyah tonlarında bir haşere türüdür.  Büyük bir baş ve başına oranla küçük bir gövdesi vardır. Ağaç kurdu bünyesinde 3 çift bacak vardır ve bacaklarının üzerinde çengel benzeri yapılar vardır bu çengeller ağaca, ahşaba tutunmasını sağlar. Başlarının üzerindeki antenleri iletişim de önemli görev üstlenir. Ağaç kurtlarının çene yapıları oldukça gelişmiştir ve sert ağaçları dahi kemirebilirler. Ağaç kurtları bitkisel besinlerle beslenir. Ağaç kurtlarının boyutları genelde 0,2- 1 cm arasında değişir. İyi beslenenler ağaç kurtlarının boyutları daha iri olur.

Ağaç kurdu ağaçtan yapılmış her türlü eşyayı kemirebilirler. Ağaçtan yapılmış pencere, kapı, yer döşemesi, gemi güvertesi, dolap vs mobilyaları kemirebilirler. Özellikle mobilyaların kumaş ve içindeki dolgu maddeleri (kamış, saman, ot, sünger vs.) arasında yuvalanırlar. Genellikle bu ahşapların içerisine gizli olarak yaşadıkları için geceleri sıklıkla çıtırtıları duyulabilir var oldukları buradan anlaşılır. Ayrıca verdikleri diğer bir zarar ise kemirdikleri ağaç parçacıklarının tozları etrafa dökülür.
Tahta kurdu ahşap ve ağaçların içlerinde yuva yaptığı için bu canlılarla mücadele etmek çok zordur. Çünkü tahta kurtları derinde olduğu için ilaçtan çok etkilenmez. Bu yüzden bireysel mücadeleler sonuçsuz kalır. Tahtakurdu ile mücadele için mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları ile çalışmak gerekir. Tahta kurdu (ağaç kurdu) ilaçlamasını yapan kişiler mutlaka ilaçlama bilgisine sahip olması gerekir.

 

Ağaç Kurdu İle İlgili Sık Sorulan Sorular


Yazan