Arının özellikleri konusunda bilgilendirme amaçlı bu makaleyi yazdık. Arı (Apis mellifera), toplamda 6 ayakları vardır ve bu ayak uçları ile polen taşırlar. Kafa bölümleri üç üniteli olmakla birlikte 5 göz, ağızları ve bir çift antenleri bulunmakta olan arıların vücutları 3 kısımdan oluşur. Kafa bölümünde 2 adet antene sahip olan arıların antenleri ses dalgalarını algılayıp bu antenler aracılığıyla diğer arılarla iletişime geçer. Antenleri aracılığıyla rüzgarın şiddet, yön ve havanın sıcaklığını da ölçmekle kalmaz besinlerin yerlerini de bulmalarına yardımcı olur. Bir besin kilometrelerce uzakta olsa dahi arılar bulmakta zorluk çekmezler.

Arının özellikleri
Arının özellikleri

Arının özellikleri

Dünyanın her yerinde görülebilen arının özelliklerinden biri de renklerinin genel olarak sarı ve kahverengi tonlarındadır. Uçuş hızları 50 km/sa’dır. Göğüslerindeki segmentleri arının hareket merkezidir. Kanatlı ve uçabilen hayvan olan arı, tehlike sezmediği takdirde insan ve hayvanları sokmazlar. Fakat arı sokması çok tehlikelidir. Arı saldırısına uğrayan bireylerde sokulan bölge kızarır ve şişer. Bireyin alerjisi varsa  solunum ve kalp durmasına kadar büyük tehlike arz eder. Bu nedenle arı ilaçlama ve arı ile mücadele çok hassas ve dikkat edilmesi gereken bir konu olmakla birlikte bu konuda uzman ekibe sahip işini profesyonel yapan arı ilaçlama firmalarıyla çalışılmalıdır.

Arılar sahip oldukları boruya benzer dilleri ile çiçeklerin bal özlerini ve taç yapraklarını emerler. Arının özelliklerinden en önemlisi bal yapıyor olmalarıdır. Hem insanlar hem de ekoloji için doğanın bir numaralı  yararlı hayvanları olan arılar son derece yararlı bir hayvandır. Başlıca arı türleri: Kraliçe arı, savaşçı arı ve işçi arıdır.Ana arı ince uzun karnından tanınır. İşçi arıların ise arka bacaklarında fırça ve sepetleri bulunur. Erkek arılarda iğne yoktur fakat ana arı ve işçi arılar zehir keselerine bağlı zehirli iğneye sahiptirler. Eğer arı ile mücadele edeceksek bu konuda titiz davranılmalı ve Sağlık Bakanlığı onaylı ve işini yasal yollardan yapan arı ilaçlama firmalarıyla çalışılmalıdır.

Arının özellikleri konusunda söylenecek daha çok şey olsa da bizim için de sizin için de bu kadarı yeterli. Acil böcek ilaçlama şirketi arı ilaçlama da yapıyor. Hemen arayın!

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir