Bit ilaçlama, ev, okul gibi kişilerin ortak yaşam alanlarında yaptırılması gereken bir uygulamadır. Çünkü bit İnsan saçında üreyen ve çoğalan küçük bir böcektir. Günde birkaç kez kan emerek beslenmesini sağlar. Genellikle gri renkte görülen ve yumurtlama yöntemi ile çoğalan bit yumurtasına sirke denir. Bu sirkeler saç tellerinin dip bölgesine bırakılır ve ayıklanması ya da su ve şampuan ile temizlenmesi oldukça güçtür. Bitten kurtulmak için mutlaka doktora giderek özel şampuanlardan ve serumlardan kullanmak gerekmektedir. Saçın genellikle ense bölümüne ve kulak arkası gibi görülmesinin zor olduğu bölgelere saklanan bu zararlı haşere ısırarak kan ile beslendikleri için ciltte aşırı derece kaşıntıya ve hassasiyete neden olmaktadırlar. Bit ilaçlama ve bit ilaçlama fiyatları konusunda bizi arayabilir, bilgi alabilirsiniz.

Bit ilaçlama fiyatları
Bit ilaçlama

Bit ilaçlama fiyatları

Doktor tavsiyeli ilaçlar ile yıkama ve tedavi yapmalısınız. Yaklaşık olarak bu zararlı canlının ömrü 30 gün kadardır. Ancak çok fazla yumurta bıraktıkları için gerekli önlem ve doktor desteği alınmaz ise bireysel olarak bit ilaçlama ve bit ile mücadele mümkün değildir. Saç biti insandan bağımsız olarak 48 saat (2)gün ancak yaşar. Bit çeşitleri bulundukları canlıya göre ve yumurta bırakmış oldukları alana göre adlandırılmaktadır. Evcil hayvanlarda bu canlıdan görülmez ayrıca bit yumurtaları insan vücudundan ayrı bir şekilde herhangi bir kumaş üzerinde sadece 2 hafta kadar yaşayabilir. Hayvanlardan insanlara bulaşan bitler olduğu gibi, pis alanlarda üreyenler de vardır. Bu nedenle bit ilaçlama önemlidir. İhmal edilmemesi gereken davranıştır.

Bu zararlı haşerenin boyutları ortalama 2.5mm civarında saç ve kıl dibinde yaşayan dış parazittir. Başlıca insan vücudunda bulunan bit türleri; baş biti, vücut biti, kasık biti olarak 3 bölüme ayrılır. Toplu olarak yaşanılan yerler bitin yayılmasını kolaylaştırır. Bitin ısırdığı yer şiddetli şekilde kaşınır. Isırılan yerde esmer bir renk oluşur. Bitten bulaşan başlıca hastalıklar; tifüs ve humma hastalıklarıdır.

Bit çeşitleri

Baş biti; insanın ense ve kulak arkası kısmında oluşan bittir. Okul çağında olan çocuklarda çok daha sık görülür. Toplu yaşanılan alanlar bitin yayılması içine en elverişli yerledir. Bit yumurtalarını(sirke) ağzından salgıladığı enzimle kıl dibine sıkıca yapıştırır. Bu yumurtalar kolaylıkla yerinden düşmez. Temizliği yapılmaz ise kısa sürede insanüstünde yüzlerce olabilmektedir.

Gövde biti; kıl diplerine yerleşik olarak yaşar. Yumurtalarını çamaşırların dikiş aralarına bırakır. Aynı yatağı paylaşan ve aynı kıyafetleri giyen insanlardan birbirine geçer. Diğer bit çeşitleri gibi kan ile beslenen bu türde aşırı derece kaşıntı oluşmasına neden olur. Gövde biti bulunduğu yere ısırıklarından doğan kırmızı nokta şeklinde lekeler yapar.

Kasık biti; kasık bölgesinde bulunan kıl diplerine yapışık olarak yaşar. Cinsel ilişki ile yâda ortak kullanılan çamaşırlardan bulaşır. Bu zararlı bit türü nokta şekilde gözle bakıldığında rahatlıkla görülebilmektedir. Bitin bulunduğu yerde kahverengi lekeler görülür. Bu lekeler kasık bitinin bıraktığı tükürükten meydana gelir. Bit canlısında metamorfoz(değişme)olmaz yumurtadan çıkan bit ergin olan ile aynı görünümdedir.

Tüm bu türleri ile başa çıkmak oldukça zordur. Bireysel alınan destek ile yaşam alanlarınızda da genel olarak bit ilaçlama işleminin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde sadece bedenen temizlik yeterli değildir. Belli bir süre sonra evde bulunan bu zararlı haşereler beslenmek için tekrar sizlere geçiş sağlayabilir. Bit ilaçlama fiyatları için bizi hemen arayın!

Bit İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

BİT-BİT RESİMLERİ-BİT NE YER-BİT NEREDE YAŞAR-BİT İLE MÜCADELE-BİTİN ÖZELLİKLERİ-BİT NEREDEN GELİR-BİT NE KADAR BÜYÜR? BU SORULARIN CEVABINI SİTEMİZDE BULABİLİRSİNİZ.

[nggallery id=2]