Bit nasıl oluşur

bit nasıl oluşur
bit nasıl oluşur

bitEn belirgin özelliği kaşıntı hissi vermesi olan bitler, insanların baş, kasık ve gövdelerine yerleşen çok küçük böceklerdir. En sık görülen baş bitleri, maalesef önemli hastalıkları bulaştırabilecek yapıdadır. 1909 yılında tifüs, 1910 yılında ise dönek ateşinin virüsünü taşıyarak insanlara bulaştırdığı tespit edilmiştir.

Bitlerin üç gelişim evresi vardır: yumurta (sirke), nimf (yavşak) ve ergin. Baş bitleri bildiğiniz gibi sirke denilen yumurtalarını da saça bırakmaktadır. Bu nedenle hemen gerekli önlemler alınmalıdır. Aksi takdirde çok hızlı bir şekilde yayılırlar.

Kuşlarda ve memeli hayvanlarda görülen ısırıcı bitler ise insanlar için parazitlik yapmaz. Ağız tipleri çiğneyici şeklindedir. Emici bitler denilen tür ise sokucu-emici ağız yapısına sahiptir ve kan emerek beslenirler. Bunlar da memeli hayvan türlerinde görülür.

İnsanlar için olan bitler ise; vücut biti, baş biti ve kasık biti olarak üçe ayrılır. Hastalıkları bulaştırma konusunda en etkili tür olan vücut bitidir. Bulaştırdığı hastalıklar ise, tifüs, siper ateşi ve dönek ateşidir. Gece-gündüz, karanlık-aydınlık ayrımı gözetmeyen bitler günde 3-5 defa kan emebilirler.

Bitlerle mücadelede Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü ve firmamızın da kullanmayı tercih ettiği ilaçlar; karbamatlı bileşikler, klorlandırılmış hidrokarbonlu bileşikler, organik fosforlu bileşikler ve sentetik piretroitli bileşiklerdir. Bu ilaçlar haricen kullanılmalı ve bir hafta sonra tekrar ilaçlama yapılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*