Bitin özellikleri konusunda bilgilendirme amaçlı bu makaleyi yazdık. Bit (Phthiraptera), kanatsız bir böcek türü olup boyutları yaşadıkları iklim ve bölgeye göre değişkenlik gösterir. Genellikle boyları 2-10 mm’dir. Başlarında 2 adet anten bulunur ve 6 adet tüylü yapıda ayağa sahiptirler. Ayak yapıları oldukça gelişmiştir. Kısa ve güçlü yapıdadır. Renkleri kül rengi, kızılımsı ve beyazdır olup baş yapıları vücutlarına göre oldukça küçük ve karınları geniştir. Bitin özelliklerinden biri de yaşadıkları iklim ve bölgelere göre değişiklik göstermeleridir.. Başlıca bit türleri: baş biti, kasık biti, bitki biti, elbise biti, at biti, kedi biti, köpek biti ve ağaç biti gibi bit türleri de mevcuttur.

Bitin özellikleri
Bitin özellikleri

Bitin özellikleri

Gözle görülmesi çok güç olan bit böceği insan ve hayvanların vücutlarına rahatlıkla girer ve konakçı olarak kullanırlar. Yaşam alanları için kesinlikle bir konakçıya ihtiyaç duyarlar. Konakçı olmadan en fazla 2 gün yaşayabilen bit böcekleri 1 ay kadar bulundukları konakçının yağ, kan ve deri parçalarından beslenir. Ayrıca konakçı değiştiren bit böceği, bir konakçının mikrobunu diğerine taşıyabilir. B u nedenle de başta tifus mikrobu, humma mikrobu, deri döküntüleri, iltihaplı akneler ve vücutta kırgınlık gibi insanların sağlığını tehdit edici birçok sağlık problemi çıkabilir.

Bit ile mücadelede bite rastlanıldığı anda böcek ilaçlama firmalarının 7/24 bit ilaçlama servislerinden acil olarak yardım alınmalıdır. Bit ile mücadele aynı gün içerisinde gerçekleşmesi gerektiğinden bireysel olarak hareket edilmemeli ve bu konuda bilinçli işini profesyonelce yapmakta olan bit ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmelidir.  Özellikle saç biti kolay kolay saçtan çıkmayacağından aynı zamanda bir doktora da muayene olunmalıdır. Kullanılan bit ilaçlama yöntem ve ilaçları Sağlık Bakanlığı onaylı olup sağlığa ve çevreye zarar verici  yan etkileri bulunmaması gerekir. Bu konuda bize güven verecek, yasal bit ilaçlama şirketleriyle çalışılmalıdır.

Acil böcek ilaçlama firması her türlü haşere ilaçlaması yaptığı gibi bit ilaçlama da yapmaktadır. Çağrı merkezimiz haftanın 7 günü 24 saat çalışmakta sizlere hizmet vermektedir. Aynı şekilde sahada olan ekiplerimiz de 7/24 sizlere hizmet vermektedir. Acil böcek ilaçlama firmamız sabırsızlıkla telefonunuzu bekliyor. Hemen arayın!

 

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir