evde-bitki-biti

Bitki Biti

Diğer adı Püseron olan Bitki Biti genel olarak pamuk yetiştirilen bölgelerde varlıklarını sürdürürler. Pamuklar henüz bir kaç yapraklı iken varlıklarını gösterirler.

Bitki bitleri, yaratılış özellikleri ile bitkiler arasında kamufle olmak için yeşilimsi bir renge sahiptirler.

Bitki bitleri (Püseron) Zararlı haşerelerdir ve pamuk üreticilerinin temel sorunları arasında yer almaktadır. Çıkardıkları tatlı maddeye gelen fumajin mantarları sebebiyle de pamukların kirlenmesine de sebebiyet verirler. Zira bitki bitleri, bitkilerin kıvrılmasını sağlar ve bitkilerin gelişimini engeller. Bu yüzden Bitki Bitleri (Püseron) böceğine pamuk biti de denilmektedir. Bu da ekonomik zarar anlamına gelir.  Ayrıca Bitki Bitleri taşıdıkları virüs ve bakteri ile de hastalık bulaştırırlar

Bitki bitleri ılıman iklimlerde yaşarlar. Kışların ılık geçtiği bölgelerde yıl boyunca yaşarlar. Bitki bitleri kışların soğuk olduğu yerlerde ise, erginler kış boyunca yumurtalarını bırakırlar.  Bitki bitleri kısa sürede üremeleri ilede tanınır.

Bitki Bitleri ile Mücadele

Bitki bitleri hızlı çoğalması ve verecekleri zararlar açısından düşünüldüğünde görüldükleri ilk andan itibaren uzman bir ilaçlama firmasından yardım almak gerekir. Hatta özellikle pamuk üreticilerinin Bitki bitleri (Püseronlar) zararlısından korunmak için periyodik ilaçlama yaptımaları soruna köklü çözüm getirecektir.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir