Çekirgenin özellikleri konusunda bilgilendirme amaçlı bu makaleyi yazdık. Çekirge (Orthoptera), bacak yapıları özellikle çok güçlü olup arka bacakları uzun ve sıçramaya çok elverişlidir. Çekirgenin boyutları yaşadığı iklim şartları ve bölgeye göre değişkenlik gösterir. Genel olarak 3-5 cm boyutlarında olan çekirge türü zarımsı kanatlara sahiptir. Üst kanatları sert yapıda ve düz kanatlıdır. Göz yapısı dışa doğru olan çekirgenin yüzlerce gözcüğü vardır. Kafa bölümlerinde  2 adet duyarlı antene sahiptirler.

Çekirgenin özellikleri
Çekirgenin özellikleri

Çekirgenin özellikleri

Çekirgenin özelliklerinden biri de ağız yapıları itibariyle çiğneyici ve ısırgan bir özelliğe sahiptirler. Otçul bir yaşamları olan çekirgelerin besin kaynakları genç bitkiler, yeni filizler, yapraklar ve çiçeklerdir. Bu nedenle bitkiler üzerinde çok ciddi hasarlar bırakırlar. Bireysel olarak başa çıkmak çok güçtür.  Çekirge ile mücadele etmeden önce böcek ilaçlama firmalarının 7/24 çekirge ilaçlama servislerinden öncelikle bilgi alınmalı ve detaylı bilgiler öğrenildikten sonra harekete geçilmelidir. Bilinçsiz kullanacağımız böcek ilaçlama yöntemleri hem maddi hem de zaman kaybına sebep olacaktır. Ayrıca çekirgelerden kurtulamayacağımız gibi sayıları da artacağı için daha fazla kayba uğrayacağızdır. . Çekirge ile mücadelede bireysel ilaçlama yapılmamalıdır, Kesinlikle yasal  çekirge ilaçlama firmalarından destek alınmalıdır. Kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığından onaylı olmalıdır. Böylece hem çevreye hem de insan yaşamına zararlı etkiler ortadan kaldırılmış olur.

Çekirge  sıcağı sever ve özellikle çöllerde yaşamaktadır. Ülkemizde en çok Güney Anadolu ve Trakya’da görülmektedir. Çekirge istilası son derece ciddi hasar verici bir olay olmakla birlikte böyle zamanlarda konaklamak için istila girişiminde bulundukları bölgeyi dakikalar içerisinde çöle döndürebilirler. Çekirge yavruları kanatlanınca göç olayı gerçekleşir ve sıcak mevsim sonunda 80-200 adet yumurta bırakırlar. Ergin çekirgenin ömrü 4 aydır ve ölümleri toplu şekilde gerçekleşerek o bölgede büyük hastalıklara da sebebiyet verir.

Çekirge ile mücadele yavrular yumurtadan çıkmadan çekirge ilaçlama şirketleri o bölgede böcek ilaçlama yaparsa daha etkili olur. Bu konuda yasal ilaçlar kullanan Sağlık Bakanlığı onaylı, profesyonel yöntemler kullanan çekirge ilaçlama firmalarıyla çalışmak önemlidir. Çekirge ilaçlama yaptırmak, uzman ekipten servis satın almak için bizi hemen arayabilirsiniz.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir