Çiyan Genetik yapısı itibari ile omurgasız canlılar arasında bulunan uzun ve ince bir yapıya sahip olan çiyan; çok sayıda ayağı ile kırkayak böceği ile karıştırılan bir türdür. Yapı olarak bakıldığında birbirlerine benzer gözükseler de aslında kırkayak kadar masum değildir. Vücutları her ikisinin de boğumlardan oluşmaktadır ve ayırt etmek neredeyse mümkün değildir. Oldukça zehirli bir haşere olup dikkatli olunması gereken ölümcül sonuçlar meydana getirebilecek kadar tehlike arz etmektedir.

Yapı bakımından incelendiğinde her boğumunda iki çift ayak yani bir boğumunda sağda iki sola da iki ayak bulunur kırkayakta ise sağda bir solda bir şeklindedir. Bu iki haşereyi birbirinden ayırt etmenin tek yolu da budur. Çiyan haşeresinin ayaklarının uçlarında zehirleri bulunmaktadır. Bu zehre temas edilmesi durumunda çok ciddi facialara yol açılmaktadır.

Dünyanın her bölgesinde yaşayabilen farklı yapı, renk ve boyutlara sahip olan çiyan türleri bulunmaktadır. En büyükleri 20 cm kadar ulaşabilmektedir. Genelde görülen renkleri ise sarı, siyah, kırmızı, mavi ve kahverengidir. Daha çok dağlık, ormanlık, çayırlık bölgede görülen çiyandan kurtulmak için ilaçlama şirketleri ile irtibata geçmek gerekmektedir. Kaya altlarında ve ağaç köklerinin altına yuva yapan çiyan yumurtlama yöntemi ile çoğalmaktadır.

Çiyan İle Mücadele

Genellikle yağmur yağması sonucu yaşam alanlarını terk ederek bizim bulunduğumuz alanlara beslenebilmek için geçiş sağlayan çiyan ile mücadele tek başınıza yapılacak bir durum değildir. Genellikle evde ; bodrum, kömürlük, kiler ve çatı alanlarına saklanır gece olduğunda ise yiyecek bulabilmek için ortaya çıkar. Gizlenmeyi seven haşerelerden oldukları için yatak, yorgan, giysi aralarına ayakkabı içlerine saklanan haşere dokunulması kendini korumak için zehir salgılar.

Kesinlikle görüldüğü alanda haşereye el ile müdahale edilmemelidir. Zehri oldukça kuvvetli olup alerjik hastalığa sahip olan kişilerde ölümcül derecede etki gösterebilmektedir. Sokması sonucun da ölen kişilerin sayısı ülkemizde yeterince fazladır. Bilinçsiz yaklaşımlardan kaçınılmalı konusunda uzman ekiplerden yardım talep edilmelidir. Yaşadıkları bölgeye göre çiyan sokması derecelendirilebilir. Türlerine göre zehir kuvvetleri de değişmektedir. Bu gibi durumda zaman kaybetmeden bir sağlı kuruluşundan yardım alınmalıdır.

Çiyandan kurtulmak için mutlaka sektördeki deneyimli ilaçlama şirketleri ile görüşmek gerekmektedir. Zor bir yapıda olan bu haşere her türlü ilaç ile işlem yapılamaz. Dirençli bir yapıya sahiplerdir. İlaçlama işleminde kullanılan ilaç özel olarak hazırlanmalıdır.

Yanlış yapılan bir uygulama ile ciddi sağlık sorunlarınızın oluşmasına da neden olabilmektedir. Profesyonel olarak yıllardır çiyan ilaçlama hakkında bilgi ve deneyim sahibi olan şirketimiz yılın 365 günü özel ekipleri ile bu zararlı haşerelerden kurtulmanızı sağlamaktadır.

 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir