Zehirli haşere grupları arasında yer alan çiyan sokması durumunda, ani felce ve buna benzer reaksiyonlara yol açabilmektedir. Bazı türleri son derece zehirli olan çıyanlardan kurtulmak için, etkili böcek ilaçları kullanır. Uygulama yöntemleri de büyük önem taşır. Kırkayaklar ile görünüm itibari ile büyük benzerlik gösteren çıyanlar, kırkayağa göre çok daha zehirlidir. Ölüme yol açabilecek denli güçlü zehre sahiptir. Ancak çiyan türlerine göre farklı etkilere yol açtığından, bu haşerelerin bazı türleri, sokması durumunda vücutta sadece ağrıya yol açtığı gibi bazı türleri doğrudan ölüme neden olabilmektedir.

Çiyan sokması
Çiyan sokması

Çiyan sokması

Sarı, kırmızı ya da kahverengi renklerinde olabilen çiyan, uzunluk bakımından da farklılık gösterir. 3 cm ile 40 cm arasında değişebilen büyüklüğe sahip olan çiyanların zehirleme durumları, görünümlerine bakarak anlaşılamadığından, bu haşerelerin hangi türünün zehirli hangisinin ise daha az zararlı olduğu anlaşılamamaktadır.

Çiyan sokması, vücutta belirgin bir şişliğe ve kızarıklığa yol açmaktadır. Son derece hızlı hareket edebilen ve iyi gizlenebilen bu haşereler, kapalı ya da açık alanlarda yuva yapabildiği gibi, zehrini yalnızca savunma amacıyla kullanmaktadır. Tehdit hissettiği anda zehrini insan ya da hayvanlar üzerinde kullanan çiyandan kurtulmak için ilaçlama yaptırmak şarttır. Sıvı ilaçlar kullanılarak yapılabilen çiyan ile mücadele için bireysel yöntemlere başvurmak ciddi tehlikelere yol açabilir. Çıyan sokması ya da zehirlemesi gibi durumlara yol açabilecek bireysel mücadele ne açık alanlarda ne de kapalı mekanlarda tercih edilmemelidir.

Çıyandan kurtulmak için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak gerekir. Kaliteli çiyan ilaçları kullanmak da şarttır. Ani ölümlere neden olabilen ve insan vücudunda ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilen çiyan sokması gibi durumlar ile karşılaşmamak için bu haşerelerin görüldüğü alanlarda önlem almak ve koruma sağlamak amacıyla düzenli olarak çıyan ilaçlama yaptırmak şarttır.

DİKKAT:  Maalesef bu alanda bilgisi olmayan, sertifikasız,  kendine şirket süsü vermiş bazı şahıs girişimleri İstanbul ve birçok ilde bulunmaktadır. Bu şahıs veya gruplar sağlığınızı tehdit edebilecek zararlı içerikli kimyasallar kullanmakta, uygulama yaptıkları yere zarar vermektedirler. Hizmet alacağınız firmanın yasal olarak hizmet sunmasına dikkat etmelisiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından gereken onaylara sahip olmayan kalitesiz firmalar can ve mal kaybının yaşanmasına sebebiyet verirler.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir