dana burnu

Ülkemizde özellikle bağ ve bahçe işleri ile uğraşan kişilerin başlarına dert olan eklembacaklı yapıya sahip olan Dana burnu haşeresi bedenin üstünü kadife bir yapıya sahip olan ortalama 3–4 cm arasında değişen boyutlardadır.  Yaşadıkları bölgeye göre boyutları ve renkleri değişiklik gösterse de genellikle kahve tonlarında renge sahiptir. Başının iki yanında algı özelliği taşıyan iki adet antenleri bulunmaktadır.  Gözleri arılarda olduğu gibi petek şeklindedir. Baş bölümüne göre yassılaşan vücut yapılarına sahip olan Dana burnu kuyruklu bir haşeredir.

6 adet bacağa sahip olan bu haşere toprak altında yaşayan bir böcek türüdür.  Sese karşı oldukça duyarlı olan bu zararlı canlı gündüzleri toprak altında yaşarken geceleri toprak üstüne çıkmaktadır. Algıları çok duyarlı ve hassas olan bu canlı geceleri çıkardığı sesler ile diğer Dana burnu çeşitleri ile iletişim kurmaktadır.

Toprağın özellikle yumuşak ve killi bir yapıya sahip bölgelerde çok daha sık görülmektedir. Yumurtlama yöntemi ile çoğalan bu zararlı canlı özellikle ilkbahar aylarında yumurtlama dönemine girer ve yumurtlarını toprak altında oluşturmuş olduğu odacıklara saklar. Her bir çiftleşmede ortalama 200 kadar yumurta bırakabilir. Yaklaşık iki hafta sonra yumurtalar açılarak yeni danaburnu canlıları ortaya çıkar. Yavru haşere yazın gelişerek ergin döneme ulaşmasını tamamlar.

Danaburnu ile Mücadele

Bu haşerelerden kurtulmak için dışarıdan alınan zirai ilaçlar maalesef ki gereken önlemi almanıza yardımcı olmaz. Sürekli toprak altında görülen bu haşereden kurtulmak için ilkbahar aylarında yumurtlamaya başlamadan gerekli önlemin alınması gerekir. Yavrular çok kısa sürede erginliğe ulaşacağından sonrasında yapılan danaburnu ile mücadele çoğu zaman başarısız olmaktadır.

Ülkemizde kırsal kesimlerde çok sık rastlanan danaburnundan kurtulmak için sektörde çok sayıda böcek ilaçlama şirketleri bulunmaktadır. Bu şirketler arasında önemli olan size sonuç verebilecek firmadan destek almaktır. Dana burnu ilaçlama konusunda eğitimli teknisyenler ile çalışılmalıdır.

Bu zararlı haşere bitkilerin köklerini yiyerek beslenmesini sağladığı için bulunduğu bölgedeki bitkilere oldukça zararı dokunmaktadır. Köklerini yedikleri için zaman için içinde bitkiler ürün vermemeye kurumaya ve sonunda yok olmasına sebebiyet verirler. Evde görülmezler. Yaşayabildiği tek ortam yumuşak toprağa sahip alanlardır.

İlaçlama firması olarak sizlere her türlü haşere ilaçlama hizmetlerimiz ile yılın 365 günü 24 saat durmadan çalışmaktayız. Danaburnu ilaçlama ekiplerimiz bu haşereden kurtulmanız için gereken ilaca sahip olup nasıl uygulanması gerektiği ile ilgili bilgi sahibidir. Sizde firmamızı arayarak her türlü sorununuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

dana burnu danaburnu dana burnu ilaçlama

DANA BURNU HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir