Danaburnu böceğinin özellikleri konusunda bilgilendirme amaçlı bu makaleyi yazdık. Danaburnu (Gryllotalpa gryllotalpa), boyutları 3-4 cm olan, sırtı sert kabuklu böcek türüdür. Renkleri genellikle kahve ve siyah tonlarında olan danaburnu böceğinin kanatları kuyruk şeklinde arkasına doğru uzanır. Vücudunun ön kısmındaki kanatlar ise arkadaki kanatlara göre daha kısadır. Toprağın 10-25 cm altında  geceleri pasif olarak yayan danaburnu böceği geceleri çiftlik, tarla, bahçe,ev bitkileri içerisinde vb. alanlarda bitki köklerine zarar verir. İnsanlara en büyük zararı bahçe ve bitkiler üzerinde bıraktıkları hasarlardır. Danaburnu böceğinin bu özelliği insanların hayatını kabusa çevirebilir. Danaburnu böceğinin özelliklerinden biri de insanları ısırmamasıdır. Bu nedenle biran önce böcek ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmeli ve danaburnu ilaçlama şirketlerinden profesyonel yardım alınmalıdır.

Danaburnu böceğinin özellikleri
Danaburnu böceğinin özellikleri

Danaburnu böceğinin özellikleri

Danaburnu böceği toprak olan her alanda etkin olarak yaşar. Bu bitkilere verdikleri zararla kısa sürede danaburnu böceği ile mücadele edilmez ise hem maddi hem de zaman kaybına uğrarız. Genel olarak 2 yılda bir döl verseler de her seferinde 200-300 civarı yumurta bırakırlar. Bu yumurtalar 10-20 gün gibi bir süre içinde açılır.

Yaz aylarında aktifleşen danaburnu böceği ile mücadele için özellikle Ağustos –Temmuz ayları ilaçlama yapılmalıdır. Danaburnu böceği toprağın 10-20 cm altında yaşar ve ilaçlama işlemlerinden genellikle zor etkilenir Bireysel olarak danaburnu ilaçlama bize kesin çözüm sağlamayacağı gibi bilinçsizce kullandığımız böcek ilaçlama yöntem ve ilaçları çevreye de zarar verecektir. Bu nedenle biran önce danaburnu böceği ile mücadelede hizmet verecek danaburnu ilaçlama firmalarının böcek ilaçlama  servislerine başvurulmalıdır.

Acil böcek ilaçlama firması 7/24 hizmet veren bir anlayışla sahada yer alıyor. Danaburnu ilaçlama için bizi hemen arayabilirsiniz.

Haşere ilaçlama hizmeti

Dışarıda yaşamlarını sürdüren haşere, kemirgenlerin taşıdıkları mikroplar ile yaşam alanlarımıza girerek bulaştırdıkları hastalıklara karşı yapılan fiziksel, kimyasal işleme işlemler uygulanmaktadır.

Yaşam alanlarımıza girerek bizimle birlikte yaşayan ve yiyeceklerimize ortak olan haşere, kemirgenler bizler için tehdit oluşturan canlılardır. Çok eskilere baktığımızda birçok insan bu zararlılar yüzünden hayatını kaybetmiştir.

Eski yöntemler ile bu canlılardan kurtulmak kolay değildir. Ayrıca da dışarıdan alınan Sağlık Bakanlığından onayı bulunmayan ilaçlar ile hem kendinize hem de çevrenizdekilere zarar verebilirsiniz. Haşere ilaçlama işleminde kullanılan araç, gereçler teknoloji geliştikçe değişmekte ve bu sektör gün geçtikçe büyümektedir. Doğru uygulama şekli bu zararlılardan kurtulmak için oldukça önemlidir. Bireysel mücadele yerine konusunda deneyimli firmalardan destek alınmalıdır. Uygulama yapmaya karar verildiğinde işinde uzman olan şirketlerden yardım alınmalıdır. Haşere, kemirgen grupları için özellikle gıda işi yapan iş yerlerinde periyodik olarak yapılmalıdır. Böylece hem böceklerin oluşmasını hem de var olan böceklerden kurtulmayı sağlayacaktır.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir