Danaburnu Böceğinin Özellikleri

Danaburnu (Gryllotalpa gryllotalpa), boyutları 3-4 cm olan, sırtı sert kabuklu böcek türüdür. Renkleri genellikle kahve ve siyah tonlarında olan danaburnu böceğinin kanatları kuyruk şeklinde arkasına doğru uzanır. Vücudunun ön kısmındaki kanatlar ise arkadaki kanatlara göre daha kısadır. Toprağın 10-25 cm altında  geceleri pasif olarak yayan danaburnu böceği geceleri çiftlik, tarla, bahçe,ev bitkileri içerisinde vb. alanlarda bitki köklerine zarar verir. İnsanlara en büyük zararı bahçe ve bitkiler üzerinde bıraktıkları hasarlardır. Danaburnu böceğinin bu özelliği insanların hayatını kabusa çevirebilir. Danaburnu böceğinin özelliklerinden biri de insanları ısırmamasıdır. Bu nedenle biran önce böcek ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmeli ve danaburnu ilaçlama şirketlerinden profesyonel yardım alınmalıdır.

Danaburnu böceği toprak olan her alanda etkin olarak yaşar. Bu bitkilere verdikleri zararla kısa sürede danaburnu böceği ile mücadele edilmez ise hem maddi hem de zaman kaybına uğrarız. Genel olarak 2 yılda bir döl verseler de her seferinde 200-300 civarı yumurta bırakırlar. Bu yumurtalar 10-20 gün gibi bir süre içinde açılır.

Yaz aylarında aktifleşen danaburnu böceği ile mücadele için özellikle Ağustos –Temmuz ayları ilaçlama yapılmalıdır. Danaburnu böceği toprağın 10-20 cm altında yaşar ve ilaçlama işlemlerinden genellikle zor etkilenir Bireysel olarak danaburnu ilaçlama bize kesin çözüm sağlamayacağı gibi bilinçsizce kullandığımız böcek ilaçlama yöntem ve ilaçları çevreye de zarar verecektir. Bu nedenle biran önce danaburnu böceği ile mücadelede hizmet verecek danaburnu ilaçlama firmalarının böcek ilaçlama  servislerine başvurulmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*