Deri böceği
Deri böceği

Kış mevsiminde toprağın altında yaşayan ve pasif olan Deri böceği havaların ısınması ile ortaya çıkmaktadır. Yaklaşık ömrü bir yıl kadardır. Genel yapısı itibari ile bedenin üstü tüyler ile kaplı yassı bir yapıya sahiptir. 6 adet bacağa sahip olan bu haşere yumurtlama yöntemi ile çoğalmaktadır. Yaşamları boyunca 4 ile 6 defa çiftleşmektedir.  Çiftleşme sonucu çıkan yumurta sayısı deri böceği türleri bakımından farklılık göstermektedir. Yaşadıkları bölgeye bağlı olarak değişiklik gösteren haşere genellikle sarımsı ya da kahverengi tonlarında görülmektedir.

Sıcak havayı seven bu haşere havaların ısınması ile ortaya çıkar evde genellikle yünlü ve yumuşak eşyaların üzerinde görülmektedir. Ağız yapısı oldukça kuvvetlidir beslenme ihtiyacını hayvansal gıdalar ile sağlayan bir canlıdır. Hayvan ürünlerinin olduğu bölgelerde daha sık görülmektedir.  Boyutları beslenmesi ve iklim şartlarının uygunluğuna bağlı olarak farklılık göstermektedir.  Deri böceği olarak adlandırılan canlı insanlarda halk arasında bilinen uyuz böceği ile aynıdır. Kıyafetlerde görülen bu zararlı haşere insanların bedenlerine geçerek aşırı derecede kaşıntıya neden olmaktadır. Deri böceğinden kurtulmak için bir sağlık kuruluşuna başvurmalı bedenin genel temizliğine önem vermek gerekmektedir.

DERİ BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Ancak sadece bedensel temizlik deri böceğinden kurtulmak için yeterli değildir. Yaşam alanlarınızın da temizlenmesi oldukça önemlidir. Yünlü ve pamuklu yüzeylerde görülen bu zararlı genel bir ilaçlama işleminden geçirilerek yok edilebilir. Aksi halde sadece beden temizliği dönemsel bir çare olmakta kısa süre sonra tekrar kıyafetler ile sizlere bulaşabilmektedir. Yattığınız yataktan, yastıktan giymiş olduğunuz kıyafete hatta halıya ve oturduğunuz kanepenin üzerine kadar bu zararlı haşere her bölgede görülebilir.

Deri böceği ile mücadele iki yönlü yapılmalıdır. Önce bireysel olarak müdahale etmenin sonuçsuz kalacağını bilmeli yaşam alanlarınızda genel bir  ilaçlama işlemi yaptırmalı bedeninizde bulunandan kurtulmak içinse doktordan tıbbi destek almalısınız.

Aşırı kaşıntı, kabarıklık ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet veren bu zararlı haşere deriniz üzerinde ciddi kızarıklar ve tahribatlara neden olacaktır. Deri böceği ilaçlama sıvı uygulama ile alanınızın tümünde detaylı bir işlem yapmak anlamına gelmektedir. Kıyafetlerinizden eşyalarınıza kadar tüm bölgelerde buharlama yöntemi ile yapılmalıdır.

Deri böceği ilaçlama işleminden sonra bu haşereden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Sizde Sağlık Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı olan şirketimizde yardım talep edebilir en kısa sürede bu haşere çoğalmadan önleminizi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir