ev tahtakuruları

Ev tahtakuruları çok çeşitli türleri ile bilinirler. Dünyada yetmiş kadar türü bulunan ev tahtakuruları, sıcakkanlı hayvanların kanlarıyla beslenirler. Geceleri aktif olan bu böcek türü, duvarların çatlak ve yarıkları içinde yaşar. Ayrıca halıların altında, koltuk ve yatakların altlarındaki karanlık ve gizli bölgelerde de görülür.

Bir yıl boyunca kan emmeden yaşayabilen bu böceklerin ergin türleri, rahatsız edilmedikleri müddetçe bir seferde kendi ağırlıklarının iki katı kadar kan emebilirler.

Ev Tahtakuruları

Ev tahta kuruları geceleri herkes çekildikten sonra çıkar ve avının kanını emer. 5mm boyunda yassı vücutlu, oval kahverengi bir böcek türü, beş evreden sonra olgunluğa erişirler. Dişileri yaşadığı süre boyunca minimum 50 maksimum 200 defa yumurtlar.

Maddi açıdan da insanları zarar uğratabilmektedir. Saklandıkları bölgeler onlar için kemirilmesi kolay yerlerdir. Buraları seçerler. Özellikle ahşap mobilyaların içinde, delik ve çatlaklarda yaşarlar. Bunun yanında hastalık da bulaştırabilen ev tahtakuruları, alerjik resaksiyonlar, B.Recurrentin, pasteurella pestis, M.Leprae, Bacillus anthracis gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

Bu böcek ile evdeı mücadele edilirken, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği organik fosforlu olan bileşikler kullanılır. Ayrıca sentetik piretroitli bileşikler de gençlik hormonu etkilidir. Karbamatlı bileşikler ise nadir de olsa kullanılmaktadır.

Genelde ev içindeki eşyalarda yaşayan bu böceklerin ilaçlanması da direkt olarak hane içinde hatta oluşturdukları deliklerin içine doğru sprey yardımıyla yapılır.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir