Ev Tahtakuruları

ev tahtakuruları
ev tahtakuruları

tahtakurduDünyada yetmiş kadar türü bulunan ev tahtakuruları, sıcakkanlı hayvanların kanlarıyla beslenirler. Geceleri aktif olan bu böcek türü, duvarların çatlak ve yarıkları içinde, halıların altında, koltuk ve yatakların altlarındaki karanlık ve gizli bölgelerde yaşar. Bir yıl boyunca kan emmeden yaşayabilen bu böceklerin ergin türleri, rahatsız edilmedikleri müddetçe bir seferde kendi ağırlıklarının iki katı kadar kan emebilirler.

Ev tahtakuruları geceleri herkes çekildikten sonra çıkar ve avının kanını emer. 5mm boyunda yassı vücutlu, oval kahverengi bir böcek türü, beş evreden sonra olgunluğa erişirler. Dişileri hayatları boyunca 50 ila 200 arasında yumurtlarlar.

Ev tahtakuruları maddi açıdan da insanları zarar uğratabilmektedir. Saklandıkları bölgeleri kemirerek özellikle ahşap mobilyalarda deliklere ve çatlaklara neden olabilmektedir. Bunun yanında hastalık da bulaştırabilen ev tahtakuruları, alerjik resaksiyonlar, B.Recurrentin, pasteurella pestis, M.Leprae,Bacillus anthracis gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

Ev tahtakurularıyla mücadelede, Dünya Sağlık Örgütü’nün önermiş olduğu organik fosforlu bileşikler, sentetik piretroitli bileşikler, gençlik hormonu etkili ve karbamatlı bileşikler kullanılmaktadır.

Genelde ev içindeki eşyalarda yaşayan bu böceklerin ilaçlanması da direkt olarak hane içinde hatta oluşturdukları deliklerin içine doğru sprey yardımıyla yapılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*