Fare ilaçlama işlemi, ve bu işlemde kullanılan yöntemler bütün fare türleri için uygulanır. Özellikle insan sağlığı açısından büyük önem taşıyan bir yöntemdir. Farelerden kurtulmak elastik yapıları sebebiyle zordur. Fare ilaçlama firmaları ile iletişime geçilip fare ilaçlama yaptırılması durumunda fare ile mücadele edecek kişiler kesin sonuçlar alacaktır. Kemirgenler grubunda yer alan fare; memelidir. Memeli canlılar arasında güçlü diş yapısına sahip olan tek türdür. Bulduğu her şeyi kemirerek yok eden zararlı bir canlıdır. Fare ilaçlama uzman ekiplerin işidir.

Fare ilaçlama
Fare ilaçlama

Fare ilaçlama servisi

Bu kemirgenler doğurarak çok hızlı bir şekilde üremekte olup bir arada yaşayan canlılar arasındadır. Türlerine göre farklılık gösteren fare çeşitleri; hem otçul hem de etçil olarak beslenmektedir. Gen yapıları insanlara çok benzer. Genleri insanlara çok benzediği için de deney hayvanı yani kobay olarak kullanılırlar. Yeryüzünde yaşayan bütün canlılar içinde insanlardan sonra en kalabalık nüfusa sahip olan bir türdür. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde yaşamaktadırlar.

Gezindikleri ve bulundukları bölgeler sebebiyle bünyeleri içerinde bulunan çok sayıda mikrop taşıyan ve bu yüzden oldukça fazla tehlike arz eden canlılardır. Çene yapıları kuvvetli olması nedeni ile tahta, karton, plastik gibi çok sert maddeleri rahatlıkla kemirebilirler. Büyük tehlike oluşturabilecek bu kemirgenlerden kurtulmak şarttır. Fare ilaçlama bireysel mücadele uğraşına girmeden fare sorununuzu çözecektir. Koku alma duyuları da oldukça gelişmiş olan canlılardır. Elastik yapıları sayesinde başının geçebildiği her bölgeden rahatlıkla giriş çıkış sağlayabilirler. Ülkemizde de özellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerde çok sayıda fare çeşidi ile karşılaşmak mümkündür. İnsan atıklarından rahatlıkla beslendikleri için bu bölgelere yönelmişlerdir.

Ülkemizde en sık görülen fare türleri ise; ev faresi, fındık faresi, çatı faresi, lağım faresi, tarla faresi, kör fare, kanguru faresi gibi türleri boyutları ve bulundukları ortama göre isimlendirilmiştir. Geceleri aktif olan canlılardır. Yaşam alanlarımıza girerek bünyelerinde bulunan mikropları evimizin her bölgesine bulaştırabilirler. Ayrıca eşyaları kemirerek maddi zararlara neden olmaktadır. Aç kalmaları durumunda insanlara saldırdıkları da bilinmektedir. Fareden kurtulmak çok eski zamanlardan beri hayatımızda uğraştığımız bir çaba halini almaktadır. Eski yöntemler in yerine son teknoloji ilaçlar ve uygulamalar yerini almıştır. Fare ilaçlama firmaları tarafından yapılan bu uygulamalar sayesinde uğraşmadan fare sorununuz halledilmektedir.

Fare ilaçlama fiyatları

Fare ile mücadele etmek, öldürmeye çalışmak ya da alandan çıkarıp atmak kesinlikle bir sonuç elde etmez. Alana giriş sağladığı bölgeden tekrar girebilir ya da başında söylediğimiz gibi topluluklar halinde yaşayan canlılar olduğu için başka bir fare ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Bireysel uyguladığınız yöntemler çoğu zaman sonuç vermez hatta büyük zaman kayıplarınıza sebep olur. Bu nedenle fare ilaçlama firmaları ile görüşülmeli fare ilaçlama konusunda alana bağlı olarak uygulamalar yaptırılmalıdır.

Fareden kurtulmak ancak ilaçlama yapılarak sağlanabilir. Oldukça akıllı canlılar oldukları için önceden alınan kapanlar ya da yemler bu canlı için çok basit bir oyun halini alır ve kesinlikle başarısızlığa uğrarsınız. Fare ilaçlama şirketi olarak yıllardır müşterilerimize doğru ilaç ve doğru uygulama bir arada yapıldığı zaman bu kemirgenden kurtulmanın mümkün olduğunu ispatlamış bulunmaktayız. Fare ilaçlama zaman kaybetmenize sebep olmadan kolaylıkla fare sorununuza çözüm getirecektir.

Fare insanlar gibi akciğer solunumu yapar. Bu nedenle alanda fare ilaçlama işlemi yapılırken bu kemirgen için özel olarak hazırlanmış sıvı kokulu ilaç ile ortamdan kaçmasını eğer kaçacak bir alan bulamazsa içeride olan canlının ölmesini sağlar. Sonrasında kemirgenler için cazip olan özel tablet ilaçları sonradan tekrar giriş sağlayabilecek canlıları öldürmek için yaşama alanlarınızın belirli bölgesine yerleştiririz. Böylelikle fare ilaçlama işleminde hem alandaki canlıdan hem de sonradan oluşabilecek sorunlardan bir arada kurtulmanızı sağlarız. 

Ev Faresi

Yapı olarak diğer türlerine oranla daha küçük yapıda olan canlılardır. Boyutları ortalama 6 cm kadardır. Ev faresi diğer bir ismi ise halk arasında fındık faresi olarak bilinmektedir.  Yaşam alanlarında en sık gördüğümüz kemirgen çeşididir. Renkler genellikle gri ve koyu gri olup oldukça hızlı hareket etmektedirler. Kıvrak olan bu kemirgen ile mücadele oldukça zordur.  Evde fare özellikle mutfak, banyo, depo ve kiler gibi alanlarda saklanmakta bu bölgelerde uygun alanlara yavru yapabilmektedir.  Çok küçük olmaları nedeni ile istedikleri her bölgeye rahatlıkla girebilir ve saklanabilirler. Gezindikleri alanlar mikrop yuvaları olduğu için yaşam alanında görülmesi durumunda acilen fare ilaçlama ekiplerine haber verilmeli ve yardım alınmalıdır. Gıda ürünlerinin üzerlerine çıkan bu canlı ürünleri tüketilemez hale getirdikleri gibi; yiyecek bir şey bulamaz ise koltuk, kanepe, yatak ve dolap gibi eşyaları kemirerek maddi tahribata neden olurlar.

Çatı Faresi

Diğer çeşitlerine oranla daha yapılı ve boyut olarak büyük olan çatı faresi ortalama 13 cm olup 220grama kadar ağırlıkları bulunmaktadır. Sivri bir kafa yapısına sahip olan kemirgende gözleri ve kulakları çok iridir. Genel olarak renkleri koyu kahve ve siyahtır. Güçlü bacak ve tırnaklara sahiplerdir. Her bölgeye rahatlıkla tırmanırlar. Kanal borularından rahatlıkla istediklere ulaşabilirler. Genellikle çatı bölgelerinde görüldükleri için tür ismini buradan almıştır.  Çatı faresi en tehlikeli olan türler arasında yer almaktadır. Gider borularından gezinmeleri nedeni ile insan atıkları ile beslendikleri için oldukça pis canlılardır. Ortalama ömürleri bir yıl kadar olup yaşam boyu 4 defa doğurabilirler. Her doğurmada 4 ile 6 arasında değişen yavru ortaya çıkar.

Lağım Faresi

Fare çeşitleri arasında en büyük olan lağım faresi boyut bakımında 18 cm kadar görülebilen 380–400 gram ağırlığına ulaşabilen canlılardandır. Baş yapısı daha ufak olup gövde bölgeleri ise oldukça gelişmiştir. İki renkli olarak görülmektedirler. Sırt bölgesi koyu renkte iken alt karın bölgesi açık grimsi bir renkte olmaktadır. Ağırkanlı canlıdır. Ev faresi kadar kıvrak ve hızlı değildir. Genellikle adından da anlaşılacağı üzeri lağım ve kanalizasyonlarda yaşarlar. Çöp yığınları, nehir kenarları gibi bölgelerde de sık sık görülmektedir. Tamamen atıklardan beslenen lağım faresi oldukça pis ve kötü kokuludur. Görüldüğü bölgelerde çok dikkatli olunmalıdır. Evlere girmesi durumunda hiç zaman kaybetmeden fare ilaçlama şirketleri ile görüşülmesi gerekmektedir.

Fare ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

2 thoughts on “Fare İlaçlama

  1. I simply could not depart your site before suggesting that I extremely loved the standard information a person supply for your visitors? Is gonna be again incessantly in order to investigate cross-check new posts

  2. A large percentage of of whatever you assert happens to be astonishingly appropriate and it makes me ponder why I had not looked at this in this light before. Your piece truly did switch the light on for me personally as far as this specific subject goes. Nevertheless there is actually one particular position I am not necessarily too comfortable with and whilst I try to reconcile that with the main idea of your position, allow me see exactly what the rest of the visitors have to point out.Well done.

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir