Fare kapanı, çok uzun yıllar kemirgenler üzerinde etkili olmasa da, kullanılan yöntemler arasında en uzun soluklu uygulama yöntemi olmuştur. Farelerin insan sahasına girmeleri ile aralarında başlayan savaş son yıllarda farelerin mağlubiyeti ile sonuçlanmıştır. Farelerin insanların yaşam alanlarını tercih etmelerindeki en büyük etken, şüphesiz besin kaynağı arayışlarıdır. Peki, Fare kapanı ne kadar etkilidir?

Fare kapanı ne kadar etkilidir?

Doğal yaşam ortamlarından besin arama amaçlı yola çıkan fareler, bu maceralı yolda ili önemli unsuru daha edinmeye başlar. Bu unsurlar barınma ve üreme evreleridir.

Fare kapanı ne kadar etkilidir
Fare kapanı ne kadar etkilidir?

Fare kapanı nedir diye günümüz jenerasyonu belki merak etmektedir. Fare kapanı; yaşam alanlarımızı işgal ve istila eden kemirgenlere karşı hazırlanan bir tür düzenektir. Burada ki amaç, farelerin güvenle kontrolünü sağlamaktır. Fare kapanları evimizin, iş yerimizin herhangi bir köşesine bırakılarak, farenin tuzağa düşmesi sağlanması amaçlanmıştır. Bunun yanında fare kapanının yanı sıra türlü tuzaklarda geliştirilmiştir. Ancak kemirgen ordusuna karşın bu yöntem tüm bilinen yönleri ile uzun soluklu olamayıp bir gemi misali batmıştır.

İnsanların farelere karşı mücadelesinin asıl nedenleri evlerini ve eşyalarını kemirmeleri ve zarar vermeleri durumudur. Diğer bir önemli etken, insan sağlığına verdiği ciddi zarar ve bulaştırıcı hastalıklardır. Farelerin kontrol altına alınması için fare kapanı, fare tuzakları ve çeşitli ilaçlar üretilmiştir. İnsanlar farelerle bireysel olarak fiziki güçleriyle de yarışmışlardır. Ancak daha mantıklı bir yaklaşım elde edememişlerdir.

Farelerle mücadele çok zor bir süreçtir. Bu yüzden bu konuda mutlaka dışarıdan uzman bir ilaçlama firmasından yardım ve destek alınmalıdır. Günümüzde farelerden kesin olarak kurtulmak mümkündür. Nasıl mı? Fare istasyonu adı verilen uygulama sayesinde bu artık kemirgenlerden ebediyen kurtulmanız mümkündür.

Fare İstasyonu Nedir? Nasıl Çalışır?

Fare istasyonu, farelerin hoşuna giden gıda aromaları ile bezenmiş hoş koku yayan bir zehrin 20-30 cm ebatlarında siyah bir düzeneğin içine yerleştirilmesi olayıdır. Fareler bu aroma ve kokuya dayanamayarak zehirle temas eder. Yuvasına döner. Susadığını hisseder. Delice su aramaya çıkar. Suyu içtiği yerde 10 saniye içinde ölür.

İşte günümüzde ilaçlama şirketleri sayesinde farelerden kurtulmak bu kadar basit ve kolay. Fare kapanı ne kadar etkilidir? sorusuna yanıt bulduğunuzu umut ederiz.

 

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir