Fareler

FARE

Fare zararlısının gen yapıları ile insanların gen yapılarının birbirine benzemesi nedeniyle, laboratuarlarda deney hayvanı olarak kullanılır. Fare zararlısının tek faydası zaten bilimsel araştırmalarda kullanılmasıdır.

Türlerine göre farklı boylarda olan fareler, baş, beden ve kuyruk bölümü olmak üzere 3 bölümden meydana gelirler. Farelerin beslenme şekilleri türlerine göre ve yaşadıkları yerlere göre değişmektedir. Hem otçul beslenip, hem de etçil beslenebilirler. Örneğin çatı ve ev farelerin ev içlerinde mutfak ve kiler gibi alanlardan buldukları gıdalar ile beslenirken, tarla fareleri tarla, bahçe gibi ekili alanlarda yetiştirilen ürünler ile beslenir.

Çok güçlü ağız ve diş yapısına sahip olan fare, çok plastik, tahta, karton ve beton gibi çok sert maddeleri bile kemirebilirler. Aynı zamanda çok güçlü koku alma duyusuna sahip olan fareler, çok elastik bir yapıya sahiptirler. Fareler bu özellikleri sayesinde kendi ebatlarından daha küçük olan deliklerden bile geçebilirler. Fareler hem insanların yedikleri gıdalardan beslenerek, hemde insanları ısırarak hastalık bulaştırırlar.

Genellikle insanları gece uykularında iken parmak uçları, burun ve kulaklarından ısırır. Fare ısırığı insanlar tarafından fark edilmez, çünkü farenin bir özelliğide şudur. Fare ısıracağı yere ağızında ürettiği özel bir salgıyı bırakır, bu salgı bir bakıma narkoz görevi görür. Bu salgı sayesinde uyuşan bölgeyi ısıran farelerin ısırığı hissedilmez. Fare her üremesinde 10-12 tane yavru yapar ve bu yavrular 1-2 ayda erginleşir. Fare türüne göre yılda 4-5 kere yavru yapar. Fareyi yıllardan beri insanlar, ilkel yollar ile yakalamaya çalışmıştır. Ancak bu ilkel yollar ile fare yakalamak hem uzun zaman alır hemde fare yakalanana kadar üreyerek daha da çoğalmaktadır. Siz bir fareyi yakalamak için beklerken, fare bu zamanda üremeye devam etmektedir.

Farelerden ancak fare ilaçlaması ile kurtulabilirsiniz. İlaçlama şirketleri fare ilaçlamasında en etkili fare ilaçlarını en etkili yöntemler ile uygulayarak sizi farelerden kurtaracaktır. Çağdaş ilaçlama şirketi olarak yasal çalışan, sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar ve ilaçlama hakkında eğitimli personelimiz ile sizlere fare ilaçlama ve tüm haşere ilaçlama uygulamalarında hizmet vermektedir. Kullandığımız ilaçlar ziraat mühendislerimiz tarafından hazırlanır ve çok etkili ilaçlardır. Çağdaş ilaçlama şirketimizi arayın, sizi bu zararlı canlılardan kurtaralım.

ev faresi

EV FARESİ

Ev faresi, diğer fare türlerine göre küçüktür. Boyları ortalama 5-10 cm civarındadır ve fındık faresi olarak tanınır. Renkleri genelde gri olan fındık farelerinin isminden de anlaşılacağı gibi en çok insanların yaşam alanlarında görülür. Ev içlerinde özellikle mutfak, depo ve kiler gibi alanlarda bulunan gıda maddeleri ile beslenirler. Bu yolla insanlara hem hastalık bulaştırırlar hem de gıda ürünlerini pisleyip tüketilemez hale getirir ve insanlara maddi zararlar verirler.

 

 

 

çatı faresi

ÇATI FARESİ

Çatı faresi boyları ortalama 15-20 cm, ağırlıkları ise 250-300 gr olan fare türüdür. Çatı faresi yapı olarak sivri burunlu, iri kulak ve iri gözlü, kahverengi veya siyah renkte olan farelerdir. Çatı farelerinin çok güçlü tırnakları vardır, bu nedenle çok iyi bir tırmanıcıdır. Binaların çatılarında ve zemin katlarında yaşarlar ve bu yollarla ev içlerine girerler. Yaşam alanları binaların çatıları ve her fare türünde olduğu gibi çöplüklerdir. Çatı fareleri 4 ayda ergin hale gelirler ve ortalama 12 ay yaşarlar.

 

 

lağım faresi

LAĞIM FARESİ

Lağım faresi, fare türleri arasında yapı olarak en büyük fare türleri arasındadır. Ergin bir lağım faresinin kuyruğu hariç boyu 20-25 cm arasındadır. Ağırlıkları ise 500-600 gr arasında olan lağım faresi yapı olarak, küt burunlu, küçük kulaklı ve küçük gözlüdür. Lağım faresinin tüyleri kahverengi veya siyah, karın bölgesi ise gri veya beyaz arasıdır. Lağım faresi en çok kanalizasyon sistemi, binaların bodrum ve zemin katları, depolarda, bina dışlarında ise nehir kenarlarında, yol boyunca toprak altında, çöp yığınları ve beton altında yaşarlar. Tüm fare türleri çok pistir ve çok mikrop taşırlar. Fakat lağım faresi, fare türleri arasında en pis olan canlılardan biridir. Çünkü sürekli kanalizasyon sisteminde yaşar ve sürekli bu alandan beslenir.

 

FARELER İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*