beyaz-fare

FARE

Fareler ve insanların gen yapıları birbirine çok benzemesi sebebiyle , laboratuarlarda deney hayvanı olarak kullanılır. Fare zararlısının tek faydası zaten bilimsel araştırmalarda kullanılmasıdır.

Türlerine göre farklı boylarda olan fareler, baş, beden ve kuyruk bölümü olmak üzere 3 bölümden meydana gelirler. Farelerin beslenme şekilleri türlerine göre ve yaşadıkları yerlere göre değişmektedir. Hem otçul beslenip, hem de etçil beslenebilirler.

Çok güçlü ağız ve diş yapısına sahip olan fare, çok plastik, tahta, karton ve beton gibi çok sert maddeleri bile kemirebilirler. Çok güçlü koku alma özelliğine sahip olan fare canlıları, çok elastik bir yapıya sahiptirler. Fareler bu özellikleri sayesinde kendi ebatlarından daha küçük olan deliklerden bile geçebilirler. Fareler hem insanların yedikleri gıdalardan beslenerek, hemde insanları ısırarak hastalık bulaştırırlar.

Genellikle insanları gece uykularında iken parmak uçları, burun ve kulaklarından ısırır. Fare ısırığı insanlar tarafından fark edilmez. Çünkü Fare ısıracağı yere ağızında ürettiği özel bir salgıyı bırakır, bu salgı bir bakıma narkoz görevi görür. Bu salgı sayesinde uyuşan bölgeyi ısıran farelerin ısırığı hissedilmez. Fare her üremesinde 10-12 tane yavru yapar ve bu yavrular 1-2 ayda erginleşir. Fare türüne göre yılda 4-5 kere yavru yapar. Fareyi yıllardan beri insanlar, ilkel yollar ile yakalamaya çalışmıştır. Ancak bu ilkel yollar ile fare yakalamak hem uzun zaman alır hemde fare yakalanana kadar üreyerek daha da çoğalmaktadır. Siz bir fareyi yakalamak için beklerken, fare bu zamanda üremeye devam etmektedir.

Farelerden ancak fare ilaçlaması ile kurtulabilirsiniz. İlaçlama şirketleri fare ilaçlamasında en etkili fare ilaçlarını en etkili yöntemler ile uygulayarak sizi farelerden kurtaracaktır. Çağdaş ilaçlama şirketi olarak yasal çalışan, sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar ve ilaçlama hakkında eğitimli personelimiz ile sizlere fare ilaçlama ve tüm haşere ilaçlama uygulamalarında hizmet vermektedir.

ev faresi

EV FARESİ

Ev faresi, diğer fare türlerine göre küçüktür. Boyları ortalama 5-10 cm civarındadır ve fındık faresi olarak tanınır. Renkleri genelde gri olan fındık farelerinin isminden de anlaşılacağı gibi en çok insanların yaşam alanlarında görülür. Mutfak, depo ve kiler gibi alanlarda bulunan gıda maddeleri ile beslenirler. Bu yolla insanlara hem hastalık bulaştırırlar hem de gıda ürünlerini pisleyip tüketilemez hale getirir ve insanlara maddi zararlar verirler.

 

 

 

çatı faresi

ÇATI FARESİ

Çatı faresi boyları ortalama 15-20 cm, ağırlıkları ise 250-300 gr olan fare türüdür. Çatı faresi yapı olarak sivri burunlu, iri kulak ve iri gözlü, kahverengi veya siyah renkte olan farelerdir. Çatı farelerinin çok güçlü tırnakları vardır, bu nedenle çok iyi bir tırmanıcıdır. Binaların çatılarında ve zemin katlarında yaşarlar ve bu yollarla ev içlerine girerler. Yaşam alanları binaların çatıları ve her fare türünde olduğu gibi çöplüklerdir. Çatı fareleri 4 ayda ergin hale gelirler ve ortalama 12 ay yaşarlar.

 

 

lağım faresi

LAĞIM FARESİ

Lağım faresi, fare türleri arasında yapı olarak en büyük fare türleri arasındadır. Ergin bir lağım faresinin kuyruğu hariç boyu 20-25 cm arasındadır. Ağırlıkları ise 500-600 gr arasında olan lağım faresi yapı olarak, küt burunlu, küçük kulaklı ve küçük gözlüdür. Lağım faresinin tüyleri kahverengi veya siyah, karın bölgesi ise gri veya beyaz arasıdır. Lağım faresi en çok kanalizasyon sistemi, binaların bodrum ve zemin katları, depolarda, bina dışlarında ise nehir kenarlarında, yol boyunca toprak altında, çöp yığınları ve beton altında yaşarlar. Tüm fare türleri çok pistir ve çok mikrop taşırlar. Fakat lağım faresi, fare türleri arasında en pis olan canlılardan biridir. Çünkü sürekli kanalizasyon sisteminde yaşar ve sürekli bu alandan beslenir.

 

FARELER İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir