Güve ilaçlama kişilerin daha sağlıklı ortamlarda yaşayabilmeleri için güveden kurtulmak için uygulatılması gerekli olan bir yöntemdir. Güve ilaçlama firmaları her haşere türünde olduğu gibi bu konuda da sizlere yardımcı olacaktır. Kanatlı canlılar arasında yer alan güve; oldukça küçük canlılardır. Boyutları ortalama 3 mm kadardır. Ülkemizde çok sayıda çeşitleri bulunmaktadır. Yaşam alanlarımızda özellikle her türlü yünlü, kumaş ve odun gibi eşyaların arasında bulunur ve yuvaları buraya yaparlar. Çok sayıda haşere gibi yumurtlayarak çoğalan canlılar arasındadır. Kumaşlarda ve kıyafetleri yiyerek beslenirler. Zararı insanlara maddi olarak kullanmış oldukları eşyaları tahrip ederek yok etmektedir.  Güveden kurtulmak için insanlar çok farklı çözümler üretmeye başlamış olsalar da bireysel yapılan müdahale kesinlikle yeterli değildir.

Güve ilaçlama
Güve ilaçlama

Güve ilaçlama

Evde güve özellikle ambar ve kiler gibi alanlara yuva yaparlar çünkü bu bölgede yavrularını beslemek için yeterli sayıda yitecek bulunmaktadır. Çok çabuk gelişen canlılar arasındadır. Yavrulama işlemi oldukça çabuk olduğundan yaşam alanınızda görmüş olduğunuz bu haşere bir iken birkaç gün içinde onlarca olabilir. Sayılarının artmalarına izin verilmeden güve ilaçlama yaptırılmalıdır. Evde güve görülmesi durumunda acil olarak güve ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir.

Çeşitleri arasında en zararlı olanları; halı güvesi ve kürk güvesidir. Bulunduğu eşyayı parçalayana kadar kemirir. Algı yetenekleri oldukça kuvvetlidir. Beslenmesi için gerekli eşyayı rahatlıkla bulabilmektedir. Güveden kurtulmak için mutlaka yaşam alanlarınızda özel ilaçlar ile uygulama yapmanız gerekmektedir. Güve ilaçlama için dışarıdan alacağınız ürünler yeterli olmayacaktır. Çünkü bu haşere ilacın kokusunu metrelerce öteden algılar algılamaz saklanarak kendini koruyabilir.

Güve ile mücadele oldukça önemlidir. Bulaştırdığı hastalıklar çok sayıda insana anında geçerek ciddi salgınların oluşmasına neden olmaktadır. En çok görülen hastalık ise tüfus ve dizanteridir. Sinir sistemini çökerten ve insanın çok kötü derecede hasta olmasına neden olmaktadırlar. Eşyaların sık sık havalandırılması güveden kurtulmak için bir önlem olabilir ama gene de tek başına kesinlikle yeterli değildir.

Güveler hakkında

Oldukça tehlike arz eden bu zararlı canlıdan kurtulmak için güve ilaçlama şirketleri ile iletişime geçilebilir. Çok geç kalınması haşerenin yaşam alanınızda daha çok var olmasını ve hızla üremesine neden olacaktır. Kendinizi ve ailenizi kesinlikle tehlikeye atmamak için güve ilaçlama işlemini kesinlikle bireysel olarak yapmayınız. Güve ile mücadele tek başınıza yapıldığınızda sonuç vermez.

Güve ilaçlama konusunda yıllardır sektörde birçok haşere ilaçlama hizmetinde bulunduğumuz gibi bu zararlı için özel olarak Ziraat mühendislerince kullanmış olduğumuz sıvı ilaçlar ile havaların ısınması ile orya çıkan bu canlılardan tek seferde kurtulmanızı sağlamaktayız.

Ülkemizde görülen güve çeşitleri;

Tahıl güvesi: Adından da anlaşılacağı üzere tarım ile uğraşan kişilerin başlıca sorunları arasında yer alan tahıl güvesi; ürünlerin içlerini yiyerek kabuklarını bırakarak ürünlerin oluşmasını engelleyerek verimliliği azaltmaktadır. Yumurtalarını tahıl ürünlerinin üzerlerine bırakır. Sıcak iklimin görüldüğü bölgelerde daha çok karşılaşılır. Özellikle mahsullerin toplandığı ambarlarda görülürler. Ülkemizde de hemen hemen her bölgede tarım ile uğraşan kişilerin başlıca sorunları arasında yer almaktadır. Güve ilaçlama ekiplerimiz ile ürünlerinize herhangi bir zarar gelmeden özel olarak Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ile bu böcek türlerinden kurtulmanızı sağlamaktayız.

Halı güvesi: Halı içlerinde bulunan ve maddi zarar oluşturan eşyaları kemirerek beslenmesini sağlayan halı güvesi; halk arasında kürk güvesi olarak da adlandırılmaktadır. Eşyaların aralarına yuva yaparak çoğalırlar. Eşyalarda delikler oluşmasına neden olurlar. Kıyafetlerin ve tüm tekstil ürünlerinin detaylıca ilaçlama işleminden geçirilmesi gerekmektedir.

Zeytin güvesi: Kışın sürekli büyüme halinde olan zeytin güvesi, yaprakları kazarak, yapraklara tünel açarak ilerler. Yine yapraklardan besin ihtiyaçlarını giderir. Bitkilere vermiş oldukları zararlar nedeniyle hem bitkinin kurumasına hem de ekili alanların verimlerini azaltmasına sebep olur. Yılda 3 defa yumurtalama gerçekleştiren zeytin güvesi, yumurtalarını yaprak altlarına saklarlar. Büyük sorunlar oluşturan bu güve türünden kurtulmak güve ilaçlama ile mümkün olacaktır.

Güve ilaçlama fiyatları

Deri güvesi: Her türlü deri yüzeyde bulunan bu zararlı özellikle deri üretimi yapan fabrikalarda çok sık görülmektedir. Deri olan eşyaları kemirerek beslenirler. Güvelerden kurtulma yöntemleri tek başınıza yapıldığında çare olmayacaktır. Bu nedenle profesyonel yardım alınması gerekmektedir.

Salkım güvesi: Diğer güve çeşitleri arasında yapı olarak en küçük olanı salkım güvesidir. Yumurtadan çıktıklarında 1 mm kadar olan haşere ergin dönemde ortalama 10 mm kadardır. Rengi sarımtırak olup baş bölümü açık kahvedir.  Üzüm, kiraz, dut, elma, armut ve kayısı gibi meyve ağaçlarından sıklıkla görülmektedir. Bahçelerinde meyve ağacı olan kişiler güve ilaçlama şirketleri ile görüşerek ilaçlama yaptırarak bu zararlılardan kurtulmaktadırlar.

Odun güvesi: Mobilya, tahta, ağaçtan olan eşyalara zarar verir. Tahtadan ve ağaçtan olan eşyalarınızı kemirir, eşyaların çürümesini, zarar görmesini sağlar. Odun güvesi insanları ısırarak zarar vermez eşya ve yiyeceklerin zarar görmesine neden olur.

Güve ile mücadele işleminde mutlaka kimyasal ürünler kullanılmalıdır. Ancak kullanılan ilaçlar tarım ilaçları ya da zirai ilaçlar yerine Sağlık Bakanlığı onaylı güve ilaçları kullanılması gerekmektedir.  Ülkemiz çok sayıda haşere ve böceğe ev sahipliği yapması neden ile sektörde çok sayıda güve ilaçlama firması bulunmaktadır. İlaçlama yapmak ciddi bir iştir ve sağlığınızı korumak için deneyimli, güvenilir ve ilaçlama fiyatları konusunda uygun olan firmalar ile çalışarak çözüm ortaklığı yapabiliriz.

Güve Hakkında Sıkça Sorulan Sorular