Güvenin Özellikleri

Güvenin özellikleri  farklı olsa da görünüm ve yapısal özellikleri nedeniyle kelebek ile karıştırılan fakat beslenme ve yaşadığı yerler itibariyle farklı isimler alan bir hayvan türüdür. Kanatlı ve kanatsız olabildiği gibi  kanatları pullu ve tüylü yapıdadır.  Genellikle 8-12 mm civarında boyutları olan güve böceğinin baş bölümünde radar niteliği taşıyan çok hassas antenleri vardır. Çok kuvvetli duyulara sahiptirler. En büyük düşmanları yarasadan kaçmak için  yarasanın sesine ters bi ses yayarlar.

Güveler insan ve hayvanlara zarar vermeyen fakat eşya ve besinlerimize son derece büyük hasarlar veren bir böcek türüdür. Etçil  güveler genellikle hayvan dokularından yararlandığı gibi insan kanından asla yararlanmayan güveler  her ortamda rahatlıkla yaşayabilme özelliğine sahiptir. Kısa bir sürede büyük maddi zararlar veren bu haşere türü için Güve ilaçlamada kesin bir çözüm arıyorsak bireysel bu konuda profesyonel olan uzman kadro ve global yöntemlere sahip güve ilaçlama şirketlerinden yararlanılmalıdır. Zarar verdikleri başlıca ürünler;  tahıl bulunan mekanlar, ambarlar, deri , kumaş , yün, yatak, yorgan, ,tahta ve ahşap ürünleridir. Bilinçsizce güve ile mücadele edersek kullanılan bireysel ilaç ve yöntemler hem zaman hemde maddi kayıplara neden olacaktır. Başlıca çeşitleri ; halı güvesi, tahıl güvesi ve odun ve deri güvesidir.

Gıda ve eşyalarımıza zarar veren güveler insanlar tarafından pek sevilmemenin yanında zarar verdikleri eşya ve besinler üzerinde bıraktıkları salgılar ile sağlık açısından da insan sağlığını tehdit eder. Sağlık Bakanlığından onaylı böcek ilaçlama servislerinden yararlanılması bu aşamada en sağlıklı yoldur.

Gün ışığından hoşlanmayan güveler soğuk havalarda kendilerine koza örüp burada yaşarlar. Güveler besin bulamazlarsa yaptıkları bu kozalara girip yaklaşık 2 yıl gibi bir süre çıkmadan yaşayabilirler. Hızlı bir şekilde üreyen güve böceğiyle başa çıkmak eğer kesin bir sonuç istiyorsak profesyonel güve ilaçlama firmalarının işidir. Güveden kurtulmak için garantili güve ilaçlama hizmeti veren, alanında uzman ekiplerle çalışan güve ilaçlama şirketleriyle çalışılmalıdır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*