Halı Böceği

Halı Böceği İlaçlama

Sarı-Siyah renkte sıklıkla gördüğümüz halı böceği vücudu tüylerle kaplıdır. Boyları 0,5cm – 2 cm olup vücudunun özellikle alt kısımları tüyle kaplıdır ve kuyruk tarafında sert uzunca kıllar bulunur. Siyah halı böceği yaşadığı yere göre kızıl, kahve ve siyah tonlarında olabilirler. Siyah halı böceklerini daha çok eski eşyalar ve halıların içlerinde görmemiz mümkündür. Siyah halı böcekleri nemli, rutubetli ortamlarda daha çok üreme imkânı bulurlar. Halı böceklerinin genel yaşam süreleri ortalama 35–40 gün kadar yaşamaktadır. Sarımsı-Siyah halı böcekleri yumurtlayarak çoğalırlar ve yumurtaları 1 hafta içinde olgunlaşır ve yumurtadan yavru çıkar. Yumurtalarını genellikle kullanılmayan nemlenmiş eşyaların arasına bırakır. Siyah halı böcekleri deri, ipek, kıl, tüy gibi nesneleri kemirerek beslenir.

 
Halı böceği insanları ve hayvanları ısırmaz, uçmaz ancak; eşyaları kemirerek maddi zarara neden olurlar. Bunun yanı sıra Siyah halı böceği de birçok böcek türü gibi mikrop taşıyarak hastalıkların bulaşmasına yol açar. Siyah halı böceği ile mücadele edebilmek için uzun süre kullanılmayacak eşyaları en temiz haliyle saklamanın yanı sıra kokusuz ilaçlarla periyodik ilaçlama yapmak gerekir.
Halı böceği ile mücadele yapılmazsa, evinizi ve eşyalarınızı sarabilir. Halı böceği olan alanın tamamen ilaçlanması gerekir. Siyah halı böceği sıcak ve ılık mevsim ve iklimlerde daha rahat yaşar. Halı böceği alanınızda bulunan nemli, bodrum katı, çatı katları vb alanlarınızda genellikle rutubetli bölgelerde bulunur.

 
Halı böceğinden kurtulmak için böcek ilaçlama desteğiyle kurtulabilirsiniz. Eşyalarınızı halı böceklerinden korumak için Siyah halı böceği ilaçlaması yapılmalıdır. Halı böceği ile mücadele etmek zor ve dikkatli yapılması gereken bir iştir. Halı böceği ilaçlama işleminde kokulu sıvı ve jel ilaçlar kullanılmalıdır. Halı böceği ilaçlama püskürtme yöntemi ile yapılır. Halı böceği ilaçlama kokulu, sıvı ve buharlama yöntemli ile yapılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*