Hamam Böceği Çeşitleri dünyada ve ülkemizde farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar hem fiziki hem de biyolojik olarak farklılıklar göstermektedir. Hamam böceklerinin çeşitleri birbirinden farklı olsalar da buluştukları ortak payda oldukça fazladır. Ülkemizde çeşitli sayıda hamam böceği çeşidi bulunmaktadır. Bazı hamam böceği türleri de bulundukları alana göre isimlendirilmişlerdir.

Hamam böceği çeşitleri

Hamamböceği çeşitlerini sıralayacak olursak; Hamamböceği, Alman Hamam böceği, Amerikan Hamam böceği, Doğu Hamam böceği, diğer adı ile oryantal hamam böceğidir. Ancak bu çeşitlere, kalorifer böceği, apartman böceği, kakalak, karafatma gibi türlerde eklenmektedir. Ama ülkemizde sıklıkla görülen Hamamböceği çeşitleri bunlardır.

Hamam böceği çeşitleri
Hamam böceği çeşitleri

Hamamböceği çeşitleri hakkında kısaca bilgiler verecek olursak; Nemli, küflü, karanlık, rutubetli ve pis kokulu alanlarda yaşamayı severler. Bu yüzden banyo, tuvalet, mutfak pis su gideri, tesisat borularının aralarındaki boşluklar, bodrum, depo, kazan dairesi gibi alanlarda çok sık rastlarız.  Bunun yanında ambalaj içleri ve Endüstriyel işletmelerin olduğu yerlerde, gıda ve unlu mamullerin imalat yapıldığı mekanlarda sıklıkla görülmektedirler.

Alman Hamam böceği; sıklıkla işletmelerde görülen türdür. Bizlerin iş yerinde gördüğü hamamböceği türü Alman hamam böceğidir. Açık kahve renklidir. 10-15 mm boylarındadır. Bir yılda ortalama 8-9 defa yumurta bırakırlar. Bıraktıkları her kapsülün içinde ortalama 35-48 yumurta bulunur. 13 ay ömürleri vardır.

Amerikan Hamam Böceği; Hamam böceği sınıfı içinde iri ve en büyük olan çeşididir. Uçma yetenekleri vardır. 2-3cm boylarındandırlar. Yemeğe çok düşkündürler. Besin kaynağı olarak önlerine çıkan her şeyi yerler. Her yerde dışkılarını bırakırlar. 15 ay ömürleri vardır.

Oryantal hamam böceği; Bu böcek türü halk arasında karafatma olarakta bilinmektedir. Evin en izbe ve en kutu köşelerinde, nemli ve de rutubetli ortamlarda yaşamayı severler. Hızlı üreme kaydederler.  Çeşitli hastalıklar bulaştırırlar. Yaşam süreleri ortalama 6 ayla sınırlıdır.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir