hamam böceği ilaçlamaYaşam alanlarında en sık görülen haşereler arasında görülen Hamam böceği topluluklar halinde yaşayan canlılardır. Çok hızlı hareket eder ve bulaştırmış oldukları hastalıklar nedeni ile oldukça zararlı canlılardır. Böcekler arasında en çok çeşitliliğe sahip olan binlerce türü bulunmaktadır. Hemen hemen her bölgede görülürler. Kutuplar haricinde Dünyanın her bölgesinde rahatlıkla yaşarlar. Bir kere görülmesi durumunda oldukça hızla üreyerek bir anda yaşam alanlarında onlarcası ile karşılaşmanıza neden olurlar.

Yapı bakımından incelendiğinde birkaç cm boyutlarında olan bu zararlı haşereler çok hızlı hareket etmekle birlikte güçlü bacak yapılarına sahip canlılardır. En büyük Hamam böceği Amerika bölgesinde görülmüş olup yaklaşık 15 cm yakın boyu bulunmaktadır. Yaşadıkları bölgenin iklimi bakımında türlerine de bağlı olarak boyutları oldukça değişkenlik göstermektedir.

Yumurtlama yöntemi ile çoğalan haşereler arasında olmak ile birlikte her bir kerede yüzlerce yumurta bırakabilirler. Görüldükleri yerlerde ilk zamanlarda birkaç tane haşereye rastlanırken 5 gün sonra onlarcası ile karşılaşmanız oldukça doğaldır. Yumurtaları duvar aralarında bulunan çatlaklara, parke kenarlarına, buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi elektronik araçların motor bölümlerine bırakarak ısı ile daha çabuk oluşmasına neden olurlar.

Yumurtalar oldukça kuvvetlidir hamam böceği ilaçlama işlemlerinin çoğunda ilaçlar yumurtalara etki edemez derecede zayıf kalmaktadır. Yapı bakımından radyasyona bile dayanıklılık gösteren haşere yumurtaları da yapıları kadar kuvvetlidir. Bu nedenle ilaçlama işlemi geciktirilmeden yapılmalı geç kalınması durumunda ise uygulama 10 gün sonra tekrar edilmelidir.

hamam böceği                            karafatma

Bulaştırdığı bazı hastalıklar; Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, alerjik reaksiyon gibi taşıdıkları mikropların neden olduğu sadece başlıca bilinen sağlık sorunlarıdır. Eski dönemlerden bu yana çok sayıda salgına sebebiyet vererek çok sayıda kişinin hastalanıp ölmesine neden olmuşlardır.

Ülkemizde de çok sayıda görülen bu haşereler bünyelerinde bulunan mikropları yaşam alanlarımızda bulunan gıda ürünlerinin üzerlerine gelerek dışkılarını bırakarak sağlık sorunlarını oluşmasına neden olurlar. İnsanların çoğunda tiksinti uyandıran hamam böceğinden kurtulmak için zaman kaybetmeden yetkili kişi ve kurumlar ile iletişime geçilmelidir.

Haşere ile mücadele

Kanatlı canlılar arasındadır ancak uçamazlar. Hamam böceği çeşitleri bakımından renkleri, boyutları ve yapıları farklılık göstermektedir.

Evde genellikle mutfak ve banyo bölümünde görülmektedir. Bunun sebebi beslenmek amacı ile bu bölgelere yönelmesidir. Ancak geceleri aktif olan bu haşere evin her bölümüne gezinerek yumurta bırakabilir. Özellikle deli ve çatlak arasına saklanarak kendilerini koruma altına alırlar. Yaşam alanı olarak kendilerine genellikle evlerde banyo ve mutfak bölümlerini seçerler. Ama sadece mutfak ve banyo alanlarında işlem yaptırmak yeterli değildir. Çünkü haşereler diledikleri gibi yaşam alanlarımızda dolaşmaktadırlar. Çok pislerdir ve ortamda bulunan her türlü atık ile beslenirler.

Hamam böceği ile mücadele amatörce yapılan müdahalelerde ilaçlara çabuk direnç kazanmasına neden olabileceğini unutmamalı mutlaka uzman kişilerden destek alınması gerekmektedir. Önemli olan sağlıklı bir işlem yaptırmaktır. Bu nedenle firmalar ile görüşürken Sağlık Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı firmalar sizlere daha iyi bir çözüm yolu oluşturacaklardır.

Hamam böceği ilaçlama şirketleri evlerde, iş yerlerinde ortak kullanım alanlarında ve açık birçok alanda özel olarak kullanmış olduğu ilaçlar ile hizmet vermektedir. Böylelikle doğru ilaç ve uygulama şekli ile ilaçlama yöntemleri arasında en kesin çözüm oluşturmaktadır.

Ekonomik ilaçlama fiyatları ile her türlü haşere ve böcek sorunuzu ortadan kaldıran şirketimiz 18 yılı aşkın süredir hamam böceği ilaçlama konusunda profesyonel Sağlık Bakanlığı ilaçlar ile hizmet vermektedir.

Hamam Böceği İle İlgili Sık Sorulan Sorular


Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir