İlaçlama Sonrası Nasıl Temizlik Yapılır?

cleaning-kitchen-counter.jpg.838x0_q80-768x512

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özellikle de ev hanımları için oldukça büyük önem taşıyan bu sorunun yanıtını ise şu şekilde açıklayabiliriz.

Eğer evinizde, iş yerinizde ve diğer kapalı alanlarda kokulu ilaçlama yapıldıysa, alan havalandırılmadan mekana giriş yapılmaması gerekir. Sonrasında ise, gözle görülebilir alanlar, ıslak bez ile silinebilinir. Ancak ilaçlamanın yoğun olarak yapıldığı dolap içleri, dolap arkaları, kanepe arkaları, karanlıkta kalan kuytu köşelerde ıslak ve detaylı temizlik yapılması için en az 15 gün beklenmesi gerekmektedir. ilacın kalıcılığını arttırmak için bu hususa özen gösterilmesinde fayda var.

İster evinizde, ister ofiste ve iş yerlerinde olsun ilaçlama sonrası temizlik için bazı noktaların göz ardı edilmemesinde fayda vardır. Bunlardan ilki, sizin için yapılan ilaçlamanın türüne özel uygulamayı yapan görevliden “doğru zamanı” kesin olarak öğrenmenizdir. Çünkü her ilaçlama tekniği için farklı zamanlar geçerlidir.

Uygulamanın yapıldığı alanlarda ki bu alanlar böceklerin en yoğun olduğu barındığı alanlardır, ilacın kalıcılığını ve etkisini daha uzun vadede sağlamak için 15 gün ıslak temizlik asla yapılmamalıdır.

Ancak açıkta ve sık kullanılan alanlarda, örneğin evinizde emekleyen bir bebeğiniz varsa, evcil bir hayvanınız varsa onların sık temas ettikleri bölgelerde, masa, tezgâh üstlerinde ıslak temizlik yapılabilir.

İlacın kullanıldığı alanların başında gelen süpürgelikler, dolap arkaları altları ve içleri, fırın ocak altları arkaları, aspiratör çevresi, koltukların arkaları gibi alanlarda ıslak temizlik yerine kuru temizlik tercih edilmelidir. Aksi durumda ıslak temizlik ilacın etkisini yok edecektir.

Kuru temizliğin tercih edilmesi sayesinde, bu alanlarda etkisini sürdürecek olacak ilaç, yumurtadan çıkacak olan ve ilaca henüz temas etmemiş olan böceklere de etki edecektir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*