ilaçlama sonrası nasıl temizlik yapılır
ilaçlama sonrası nasıl temizlik yapılır

Özellikle de ev hanımları için oldukça büyük önem taşıyan bu sorunun yanıtını ise şu şekilde açıklayabiliriz. Peki, ilaçlama sonrası nasıl temizlik yapılır?

Eğer evinizde, iş yerinizde ve diğer kapalı alanlarda kokulu ilaçlama yapıldıysa, alan havalandırılmadan mekana giriş yapılmaması gerekir. Sonrasında ise, gözle görülebilir alanlar, ıslak bez ile silinebilir. Ayrıca, ilaçlama uygulamasının yoğunlukla yapıldığı bölgelerde mesela dolapların içleri, dolapların arkaları, kanepe, koltuk arkaları, karanlık bölgeler, kuytu köşeler gibi yerler ıslak bir bezle silinir. Bu alanlara detaylı temizlik yapılır. En az 15 gün beklenmesi gerekmektedir. ilacın kalıcılığını arttırmak için bu hususa özen gösterilmesinde fayda var.

İster evinizde, ister ofiste ve iş yerlerinde olsun ilaçlama sonrası temizlik için bazı noktaların göz ardı edilmemesinde fayda vardır. Bu konulardan ilk olanı, sizler için yapılan ilaçlama uygulamasının böcek türüne göre özel uygulama yapan görevliden talepleriniz olacaktır. Görevliden uygulama yapılacak  “doğru zamanı” kesin olarak öğrenmeniz gerekir. Çünkü ilaçlama teknikleri için farklı zamanda etkili sonuç almak söz konusudur.

ilaçlama sonrası nasıl temizlik yapılır

Uygulamanın yapıldığı alanlarda ki bu alanlar böceklerin en yoğun olduğu barındığı alanlardır. İlacın kalıcılığını ve etkisini daha uzun vadede sağlamak için 15 gün ıslak temizlik asla yapılmamalıdır.

Lakin, açık olan ve sıklıkla kullanılan alanlarda mutlaka temizlik yapılmalıdır. Örneğin evinizde emekleyen bir bebek varsa ya da evcil bir hayvan evin içinde yaşıyorsa onların sık sık temas ettiği bölgeler temizlenmelidir. Masa, tezgâh üstlerinde ıslak temizlik yapılabilir.

İlaçlama işleminde yoğun ilaçlama yapılan alanların en başında süpürgelik gelir. Dolapların arkaları ve hatta altları da temizlenmelidir.  Dolap içlerine naftalin bırakılırsa iyi olur. Fırın, ocakların altı ve arkaları da elden geçmelidir. Aspiratör çevresi ile koltuk arkaları da temizlik yapılacak alanların içinde yer alır. Bazen ıslak temizlik yapmak yerine kuru temizlik yapmalı, bu yöntemi tercih etmelidir. Çünkü bazı durumlarda ıslak temizlik kullanılan ilacın etkisini yok eder.

Eğer, kuru temizlik tercih edilirse bu sayede, haşerenin yoğun olduğu alanlarda etkisini sürdüren bu ilaç, yumurtadan yeni çıkan yavrulara da tesir eder. İlaca henüz temas etmemiş olan bütün böceklere de etki eder.

Umarız “ilaçlama sonrası nasıl temizlik yapılır?” sorusuna bu makalemizde yanıt bulabilmiş, bilgi almışsınızdır. Acil ilaçlama her konuda olduğu gibi bu konuda da sizi bilgilendirmek, bilinçli olmanızı sağlamak amacında. Bizi 7/24 arayabilir, aklınızda kalan sektörel her konuyu bize sorabilirsiniz. Haşere ile mücadelede 20 yıllık tecrübemizle yanınızda olmaya devam edeceğiz. Acil ilaçlama çağrı merkezi telefonunuzu bekliyor.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir