Böcek ilaçlama teknikleri
Böcek ilaçlama teknikleri

 Haşereler yaşam alanlarımızda yılın her döneminde karşımıza çıkarak taşıdıkları virüs ve hastalıkları insanlara bulaştırırlar. Bu makalede ilaçlama teknikleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İlaçlama, insan ve çevre sağlığını tehdit eden zararlı haşere türlerinden kurtulmak için uygulanan bir işlemdir. İlaçlama haşerenin türüne, beslenme şekline, biyolojik yapısına, davranışlarına bağlı olarak yapılmalıdır.

Piyasadaki mevcut zirai veya ucuz, kalitesiz ilaçlarla yapılan müdahaleler olumlu sonuç vermeyecektir.

Bilinçsiz uygulanan ilaçlama işlemi haşere üzerinde etkili olmadığı gibi haşerenin ilaca karşı direnç kazanmasını ve daha güçlü nesillerle üremesine yol açabilir.

Varlığının farkında olmadığımız zaman haşereler beslenme şekillerine ve türlerine bağlı olarak, yiyeceklere, bitkilere, hayvanlara, eşyalara ya da doğrudan insanlara zarar verebilir. Bu sebeple haşerelerden kurtulmak ve bunun için de profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak şarttır.

Böcek ilaçlama teknikleri

Kokulu ilaçlama

Haşerelerden tamamen kurtulmak için uygulanan en etkili ilaçlamadır. Bahçe, park, tarla gibi alanlarda sıklıkla uygulanabilir.   Kokulu ilaçlama kapalı alanlarda uygulanıyorsa gıdaların saklanması gerekir. Ve uygulanan ilaçlama sırasında ortamda kimsenin bulunmaması gerekir.

Kokusuz ilaçlama

Kokusuz ilaçlama yöntemi hamam böceği, karafatma, karınca, sinek, güve, kalorifer böceği gibi böcekler ile mücadelede etkili sonuç verir. Kokusuz ilaçlama alanların yüzeyine uygulanır ve ortamda bulunan insanları rahatsız etmez. Fırın, lokanta, hastane gibi hizmet vermen yerlerde, gıdaların saklanamayacak kadar çok olduğu yerlerde uygulanır. İlaçlama sırasında önlem alınmasına gerek yoktur fakat gıdalar saklanırsa daha sağlıklı olabilir. Çocuk ve evcil hayvanlar ilaçlanan bölgeden uzak tutulmalıdır.

Jel ilaçlama

Jel ilaçlama duvar çatlakları, dip kenar bölgeleri, pencere, kapı gibi böceklerin gezine bileceği yerlerde uygulanır. Jel ilaçlama en çok tercih edilen ilaçlama şekillerinden biridir. İlacı yiyen haşere yuvasına döner ve orada ölür, diğer haşerelerde bu ölü olan haşerelerden beslenir ve böylece toplu ölüm gerçekleşir. Kuytu köşe bölgelere uygulanan jel ilaçlama tekniğinin kişilere ve çevreye yan etkisi yoktur. Kokusuzdur ve insanları rahatsız etmez. Öncesinde alanda önlem alınmaya gerek yoktur. Ve ilaçlama sonrasında ıslak temizlik yapılmaz. Jel ilaç etkisini uzun süre sürdürmektedir.

Sıvı ilaçlama

Bu ilaçlama şekli su bazlıdır ve haşerelerin yoğun olduğu mekânlara uygulanır. İlaç su ile karıştırılır, özel ilaçlama makineleri ile mekâna püskürtme yöntemiyle uygulanır. Sıvı ilaçlama uygulaması hemen hemen tüm haşereler için uygulanır.

İlaçlama sonrasında mekânı bir süre havalandırılır ve sonra günlük yaşama devem edilebilir.1 hafta 10 gün ıslak temizlik yapılmaması gerekir.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir