İlaçlama Yöntemleri

Haşereler ile mücadele insan sağlığı açısından çok önemlidir. Haşere ilaçlama yöntemleri konusunda alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından haşere ilaçlaması yaptırılmalıdır. İlaçlama yöntemleri, haşere ve kemirgenlerin türüne göre değişiklik göstermektedir. İlaçlama yapılmadan önce haşere türü tespiti yapılmalıdır. İlaçlama yapılacak haşerenin özelliklerine göre ilaç, uzamanlar tarafından hazırlanmalıdır. Haşerelerin yaşam alanlarının tespiti de çok önemlidir. Çünkü haşereler farklı yerlerde yuva yapıp, çoğalabilirler. Bu durumda yuva yerlerinin tespiti de gerekir. Haşere ile mücadele konusunda ilaçlama yöntemi oldukça önem taşır. İlaçlama yöntemi ve haşere hakkındaki tespitini doğru yapan ilaçlama elemanı, haşere ile mücadele konusunda daha başarılı olacaktır.

 

Jel İlaçlama
Jel ilaçlama yöntemi, haşerelerin yoğunlukla yaşadıkları yerlerde yapılan ilaçlama yöntemidir. Bu ilaçlama yönteminde haşere yemi yiyince gücü azalır ve ölür. Genellikle hamam böceklerine uygulanan jel ilaçlama yöntemi, böcekler birbirlerinden beslendikleri için bulaşma yoluyla diğerlerinin de ölümüne sebep olur. Jel ilaçlama kokusuzdur. Jel ilaçlama yapılırken ortamı terk etmeniz gerekmez.

 

Kokulu İlaçlama
Kokulu İlaçlama yöntemi, haşerelerin çok yoğun olduğu alanlarda kullanılan bir yöntemdir. Kokulu ilaçlama yöntemi, sıvı püskürtmekle yapılır. Kokulu ilaçlama yapılan yerin 4-5 saat boyunca kapalı kalması gerekir. İlaçlama yapılan ortamda koku etkisini hemen hissettireceği için kimsenin kalmaması gerekir. Kokulu ilaçlama yöntemi, hamamböceği, tahtakurdu, tahtakurusu, fare gibi haşerelerle sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Kokulu ilaçlama yapılacak ortamda açık gıda varsa kapatılmalıdır. Kokulu ilaçlama yapılan ortam daha sonra havalandırılmalıdır.

 

Kokusuz İlaçlama
Kokusuz ilaçlama yöntemini genellikle işyerleri ve hastaneler tercih etmektedir. Kokusuz ilaçlama yaptırılırken, ortamı kapalı tutmak ya da terk etmek gerekmez. Kokusuz ilaçlamanın solunmasının zararı yoktur. Kokusuz ilaçlama etkisini 3-4 gün içinde göstermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*