Jel İlaçlama mevcut üç ilaçlama yönteminden biridir. Diğer ilaçlama yöntemleri de kokulu ve kokusuz ilaçlama yöntemidir. Jel ilaçlama bedel olarak yüksek maliyetli olmasına karşın, uygulanmasındaki kolaylığı ve temizliği açısından tercih edilen bir yöntemdir. Ülkemizde 2000 yılı itibari ile uygulamaya başlanmış ve uygulama oranı giderek artmaktadır. Haşerelere karşı verilen mücadele de etkili ve pratik bir yöntemdir.

Jel ilaçlama sırasında ilaçlama yapılacak ortamın terk edilmesi gerekli değildir. Aynı zamanda bu ilaçlamanın evcil hayvanlar üzerinde de zararlı bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca bu yöntem herhangi bir hazırlık ya da ilaçlama öncesi ve sonrasında herhangi bir temizlik gerekmemektedir.  Her haşere türüne etki etmeyen bu yöntem en fazla hamam böcekleri ve benzeri haşere türleri için kullanılmaktadır. Bunun nedeni en çok yöntemin uygulanma şeklinden ve kullanılan ilacın etkisinden kaynaklanır. Jel şeklindeki ilaç direnci daha düşük haşereler için tercih edilmektedir.

Jel ilaçlama firmaları

Bu yöntemde haşerelerin yaygın olarak görüldükleri yerlerin yakınlarına sıkılan jel şeklindeki ilaç kokusu ile haşerelere cazip gelir ve haşereler tarafından yenir. İlacı yiyen haşere ortalama 48 saate kadar ölür. Bu ölüm genellikle haşerenin yuvasında gerçekleşir. Haşere türleri aynı zamanda ölen diğer haşerelerin leşlerini de yediklerinden vücuduna ilaç giren leşi yedikten sonra onlarda ilaçtan etkilenir. Böylece Jel ilaçlama sayesinde zincirleme bir etki ile ortamdaki tüm haşerelerden kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Jel ilaçlama yönteminin diğer ilaçlama yöntemleri gibi mutlaka uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.  İlaçlama yöntemini uygulayacak olan kişi ya da işletmeler faaliyete başlamadan önce mutlaka Sağlık Bakanlığı’ndan ilaçlama izni ve eğitimi almış olmalıdır. 2005 yılında uygulamaya konan yönetmelik ile izinsiz firmaların ilaçlama yapması yasaklanmıştır. Bu şekilde ilaçlama firmalarının Sağlık Bakanlığı’ndan onaysız ve insanlara zararlı olabilecek ilaçları kullanmalarının engellenmesi planlanmıştır.

Biz, insana değer veriyor, uzun yıllardır Dünya Standartlarında hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyoruz. Üstelik tüm işlemlerimiz için garanti belgemizi size teslim ediyoruz. İlaçlarımız asla insan sağlığına zararlı değildir. Gerekli kontrollerden geçerek özel Ziraat Mühendisleri tarafından haşereler uygun olarak hazırlanmış olan ilaçlar ile müşterilerimize güvenli, kaliteli, bilgi sahibi kendilerine çözüm sağlayacak firma olmanın gururunu yaşıyoruz.

Yazan 

1 thought on “Jel ilaçlama

  1. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir