Kalorifer Böceği

KALORİFER BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Kalorifer böceği hızlı üremesi, ortalığı kirletmesi, kötü kokusu ve birçok mikrop taşıdığı için hastalık  bulaştırıcı bir haşeredir. Kalorifer böcekleri ezildiklerinde kanları beyazdır. Kalorifer böceğinin bazı türleri kanatlıdır, ama bu kanatları uçmak için kullanmazlar. Dünyanın en büyük kalorifer böceği Güney Amerika’da yaşamaktadır ve yaklaşık 15 cm büyüklüğündedir.

Kalorifer böceği çok pis bir böcektir ve her şeyi yer. Kalorifer böceği besin ihtiyaçlarını karşılamak ve sıcağa ihtiyaç duydukları için insanların yaşam alanlarına girerler. Kalorifer böceğinin evlere girdiğinde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyodur. Genelde zamanlarının çoğunu yuvalarında, duvarlardaki yarıklarda saklanarak geçirirler. Karanlığı sever ve besin ihtiyaçlarını karşılamak için geceleri aktiftirler.

Kalorifer böcekleri insanların yediği ve yemediği yer şeyi yerler. Yalnız yaşamayı sevmezler, toplu halde yaşarlar. Yaklaşık 1 buçuk yıl kadar yaşarlar. Yılda 8-10 defa yumurtlayan kalorifer böceği her yumurtlamasında 100-150 yumurta bırakır ve çok hızlı çoğalırlar. Başındaki antenler sayesinde besinlerin yerini tespit eder ve kendisine tehlike geleceğini anlar. Bulaştırdıkları hastalıklar verem dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, alerjik reaksiyon gibi hastalıklardır.

kalorifer böceği  kalorifer böceği

Kalorifer böcekleri sayıları itibariyle ekosistemin önemli bir parçasıdırlar. Bağırsağındaki protozoa ve bakteriler yüzünden hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yerler. Birçok şeyi yedikleri gibi kendileri de bazı hayvanlara hatta insanlara bile yiyecek olmaktadır.  Isırmadıkları ve sokmadıkları için güvenli, ideal laboratuvar hayranıdırlar.

Kalorifer böceğinin iskeletleri vücutlarının dışındadır. Yılda birkaç kez kabuk değiştirirler. Yeni kabuk değiştirmiş bir kalorifer böceğinin rengi beyaz, gözleri ise siyahtır. Yaklaşık 8 saat sonra kendi rengine gelir. Kalorifer böceğinin bazı türlerinde dişiler ömürleri boyunca sadece bir defa çiftleşir. Kalorifer böceğinin kafası kopsa bile 2 hafta yaşayabilir, 2hafta sonra ölmesinin nedeni ise açlıktan olacaktır. Yüzebilir ve koşabilirler.

6 ayağa sahiptirler. Kalorifer böceklerinin çoğunda 18 eklem bulunur. 40 dakika boyunca nefesini tutabilir ve yiyeceksiz 1 ay, susuz ise 1 hafta yasayabilirler. Dünyanın her yerinde bulunurlar. Kalorifer böcekleri ayaklarındaki pençeleri sayesinde duvarlara tırmanırlar. Koku alma duyuları çok geliştiği için eve misafir geldiğinde, ev halkı ile misafiri ayırt edebilir.

Çoklu hızlı çoğalan böcekler oldukları için vakit kaybetmeden ilaçlama yapılması gerekmektedir. Yalnız ilk yapılan ilaçlama bu böceklerin yumurtalarına bir etki göstermeyeceği için yaklaşık 2 hafta sonra yani yavrular yumurtadan çıktıklarında tekrar ilaçlama yapılması gerekmektedir.

Yaşam alanlarımıza giren kalorifer böceklerinden kurtulmak istiyorsanız bizleri arayın ve hemen yardımcı olalım.

Kalorifer böceği, hamam böcekleri, Kalorifer böcekleri

 kalorifer böceğikalorifer böceği kalorifer böceği

kalorifer böceğikalorifer böceğikalorifer böceği

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*