Böcekler ve haşereler, görünüşleri itibariyle bile tüyleri diken diken etseler de; bazı böcek türleri vardır ki verdikleri zararlar nedeniyle aynı gezegende yaşamaktan bile tedirginlik duyarız. Zehirli böcek türleri ve kan emen böcekleri söz konusu alana dahil edebiliriz. Öyle ki ev ve iş yerlerimizde görmeye alışık olmadığımız bu böceklerle karşılaşmamak için piknik ve orman gezisi gibi aktivitelerden dahi kaçınırız. Kan emen böcekler ve türleri nelerdir, gelin birlikte göz atalım.

Kan Emen Böcekler

Kene:

Örümceğimsiler sınıfının akarlar alt grubuna giren keneler, kanla beslenen ve son derece ölümcül sonuçlara sebebiyet veren bir böcek türüdür. Vantuzları sayesinde deriye kolayca yapışır ve kafasını gömerek derinin altından beslenir. Kırım Kongo kanamalı hastalığını bulaştırmalarının yanında; lyme hastalığı, tularemi (tavşan ateşi), babesiosis gibi ölümle sonuçlanan hastalıkların taşıyıcısıdır.

Tahtakurusu:

Gündüzleri ortalıkta olmayan ve geceleri sizi yatağınıza kadar takip eden tahtakuruları, kan emen böcekler arasında belki de en sinsi olanıdır. Ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olabilen bu haşere türü; ağrılı şişliklere sebep olur. Ayrıca her kan emdiğinde 200 adet yumurta bırakır.

Sivrisinek:

Yazın en kötü hatırası olarak hepimizin andığı ve tanıdığı sivrisinekler; vızıltıları ve sebep oldukları kaşıntılarla tanınsa da, bunun arka planında daha ciddi tehlikelere sebep olmaktadır. Sıtma gibi tehlikeli hastalıkların birincil taşıyıcıları sivrisineklerdir.

Pire:

Yumurtalarını her yere bırakan ve çok hızlı üreyen keneler, insan ve hayvan kanıyla beslenir; beslendikçe de büyür. Çok hızlı yayılan ve canlı konaklar üzerinde yaşayan bu haşere, eşyaları da istila ederek engellenemez şekilde yayılma gösterir.

Bit:

Pireyle aynı özellikleri gösterir. İnsanların daha çok saç ve ense bölümlerine konuşlanır. Pireden farklı olarak insan vücudu dışında 48 saatten fazla yaşayamaz.

Alınacak Önlemler:

Böceklerin yoğun olduğu alanlarda böcek kovucu spreylerle korunabilirsiniz. Özellikle bebek ve çocukların vücuduna uygulamak, ağaçlık alanlarda uzun kollu ama ince giysiler tercih etmek en iyi korunma seçeneği olacaktır. Evinizi daima temiz tutmanız böcek ısırıklarından korunmanızı sağlamakla birlikte sebep oldukları bulaşıcı hastalıklardan da kaçınmış olacaksınız. Evinizde ısıran haşere varlığı söz konusuysa vakit kaybetmeden yakınınızda bulunan bir uzman böcek ilaçlama firmasıyla irtibata geçmelisiniz.

Yazan 

2 thoughts on “Kan Emen Böcekler

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir