Kara fatma, hızlı üremesi, ortalığı kirletmesi, kötü kokusu ve en azından potansiyel hastalık  (Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, alerjik reaksiyon) taşıyıcısı olduğu için Kara fatma kalıcı ilaçlara maruz tutulduğu halde bunların bir kısmına adapte olmayı başarmıştır. Bağışıklık geliştirebilmişlerdir. Kara fatma kanı beyazdır. Kara fatmanın bazı türleri kanatlıdır, fakat uçmaktan ziyade yürümeyi tercih eder. Dünyanın en büyük karafatması Güney Amerika’da yaşar ve yaklaşık 15 cm uzunluğunda olup iki kanat arası uzunluğu da 30 cm civarındadır.

Kara fatma çok pistir ve her şeyi yer. Kara fatma mikrobu taşır ve bulaştırır. Kara fatmalar gıda, su ve sıcağa ihtiyaçları oldukları için insanların oldukları yerlerde yaşarlar. Kara fatmanın evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Kara fatma genelde bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirir, karanlığı sever ve geceleri aktiftir, çok dayanıklıdır, bilinçsiz yapılan amatör mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanır.

Karasinek yaşam alanları

Bu haşere bütün insanların ve diğer canlıların yediği ve yemediği her şeyi yer, kağıda kadar. Kara fatma genelde toplu koloniler halinde yaşar, 15 ay kadar ömrü vardır. Genelde nemli, sıcak ve pis yerleri sever kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj içleri gibi yerleri istila eder. Endüstriyel isletmelerde çok görünür. Yılda 8-10 defa yumurtlar. Antenleri çok küçük miktarlardaki nem ve yiyeceği tespit edebilir. Kara fatma, karınlarının arka tarafından uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyarlıdır; öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 54’ü gibi bir zamanda kaçmaya başlayabilir. Kara fatma dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, alerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırır.

kara fatma kara fatma

Sayıları itibariyle ekosistemin önemli bir parçası olan bu böcek, bağırsağındaki protozoa ve bakteriler yüzünden hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yiyebilir. Bu sebeple de ormanlardaki çer-çöp ve diğer hayvanların artıklarının yeniden tabiata dönmelerini hızlandırırlar. Bu arada kendileri de bir çok hayvana, hatta bazen insanlara yiyecek olurlar. Kara fatmanın evlerde ve dışarıda yasayan ve hastalık vektörü olduğu kanıtlanmıştır. Isırmadıkları ve sokmadıkları için bakımları kolay, kullanımları güvenli ideal laboratuar hayvanıdırlar.

Karasinek vücut yapısı

Kara fatma iskeletleri vücutlarının dışındadır. Yılda birkaç defa iskelet, yani kabuk değiştirir. Kabuğunu yeni değiştirmiş bir karafatmanın rengi beyaz, göz kısmı siyahtır. Kabuk 8 saat sonra normal rengini kazanır.Bazı türleride bir defa çiftleşir ve bu onlara ömürleri boyunca yeter. Kafası kopmuş bir karafatma, 1 hafta daha yaşayabilir. Sonuçta ağzı olmadığından su içemediği için susuzluktan ölür. Yüzebilirler, ama ağız veya burunları ile değil de yanlarından nefes aldıkları için su yüzeyine doğru yüzerken çok zorlanırlar.

Kara fatma 6 ayaklıdır. Kara fatmaların çoğunda 18 eklem bulunur. Kara fatma 40 dakika boyunca nefesini tutabilir. Kara fatma hayatının % 75 ini dinlenerek geçirir, bu günde 18 saat demek olur ki, bayağı tembel oldukları anlamına geliyor. Dünya üzerindeki türlerinin sayısı 5000 civarındadır. Kara fatma yaklaşık 320 milyon yıl önce, karbonifer çağda ortaya çıkmıştır ve bu güne kadar görünüşü çok az değişmiştir. Ağızları sağa-sola doğru hareket eder. Yiyeceksiz 1 ay, ancak susuz 1 hafta yasayabilirler. Kalbi basitçe valflı bir tüpten ibarettir. Tüp kanı ileri ve geri pompalayabilir. Kalp böceğe hiçbir zarar vermeden durabilir de. Yavru karafatmalar milimetrenin yarısı kadar bir deliğe sığabilir. Yetişkin erkekler 1.5 mm, hamile dişiler de 4,5 mm büyüklüğündeki aralıklara sığabilirler. Dünya üzerinde her yerde bulunurlar. Kara fatma ayağındaki pençeleri sayesinde duvarlara tırmanır.

Yumurtaları 18 günde yavru olarak çıkar. Çok hızlı ürerler. Üredikleri ortamda koloniler halinde yaşarlar, yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin kara fatma öldüğü anda bile yumurtalarını bırakır. Böcek yumurtaları herhangi bir ilaçlamayla ölmemektedir. Bu nedenle ilk ilaçlamada mevcut böcekler öldürüldükten sonra yumurtadan çıkabilecek olan yavrular için 20 gün sonra ilaçlama mutlaka tekrarlanmalıdır.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir