Karafatma böceği nasıl yok edilir?

kara fatma böceği nasıl imha edilir?
kara fatma böceği nasıl imha edilir?

Kara fatma ilaçlamaDünya üzerinde 3500 tane hamamböceği olmasına karşın bunların içinden 10 tür insanların bulunduğu ortamlarda yaşamaya uyum sağlamıştır.

Bizim karafatma olarak bildiğimiz doğu hamamböceğinin renkleri açık kahverengiden siyahımsı koyu kahveye kadar değişiklik göstermektedir. Karafatma erginlerinin boyu 13-30 mm arasında görülmektedir.

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yaşamakta olan karafatmalar yoğun olarak, Marmara, Orta batı, ve Güney Anadolu bölgelerinde görülmektedir. Dişi karafatmalar genellikle yumurtalarını sıcak yerlere bırakmayı tercih ederler çünkü sıcak ortamlarda bulunan yumurtalar daha erken açılmaktadır. Mesela 30 derecelik bir ortama bırakılan yumurtalar 5-6 hafta içinde açılırken, serin yerlere bırakılan yumurtalar ancak ertesi ilkbaharda havaların ısınmasıyla açılmaktadır. Bir dişi yaşamı süresince ortalama 6 ila 10 kez yumurta bırakır ancak bazı durumlarda bu sayı 25’e çıkabilmektedir.

Yumurta, nimf ve erginlik dönemi geçiren karafatmaların olgunluğa ulaşması bulundukları ortama göre değişmektedir. Sıcak olan yerlerde nimf karafatmalar istedikleri kadar gıda buldukları zaman 5 ayda erginliğe ulaşabilmektedirler. Ancak serin yerlerdeki karafatmaların ergin hale gelmesi iki yılı bile bulabilir. Dişi karafatmalar erginliğe ulaşır ulaşmaz 2-3 hafta içinde yumurtlamaya başlarlar. Karafatmalarla ilgili şöyle ilginç bir durum da söz konusudur. Erkeklerin bulunmadığı veya az bulunduğu ortamlarda dişiler döllenmemiş yumurta bırakmaktadırlar. Bu yumurtalar bazen kendiliğinden gelişerek açılır ve bunlardan dişiler meydana gelir. Ancak bu oluşan karafatmaların çok azı erişkinlik dönemine ulaşmaktadır.

Karafatmalar, duvardaki çatlak ve delikler, tahta araları, kapı ve pencerelerin duvarla birleştiği yerlerdeki aralıklarda, boruların arkaları, dolap altları, lavabo altları veya arkaları gibi sıcak ve karanlık yerlerde saklanırlar. Zaten geceleri aktif olan bu hayvanlar özellikle bodrum katı gibi nemli ortamlarda geceleri gıda bulmak için çıkarlar. Karafatmalar sadece bina içlerinde değil, özellikle sıcak zamanlarda lağım, çöplük ve kanalizasyon gibi yerlerde de yaşarlar.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*