kara fatma böceği nasıl imha edilir?

Karafatma böceği nasıl yok edilir? sorusuna cevap bulabileceğiniz bir yazı. Dünya üzerinde 3500 tane hamamböceği olmasına karşın bunların içinden 10 tür insanların bulunduğu ortamlarda yaşamaya uyum sağlamıştır. Bizim karafatma olarak bildiğimiz doğu hamamböceğinin renkleri açık kahverengiden siyahımsı koyu kahveye kadar değişiklik göstermektedir. Karafatma erginlerinin boyu 13-30 mm arasında görülmektedir.

Karafatma böceği nasıl yok edilir?

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yaşamakta olan karafatmalar yoğun olarak, Marmara, Orta batı, ve Güney Anadolu bölgelerinde görülmektedir. Dişi karafatmalar genellikle yumurtalarını sıcak yerlere bırakmayı tercih ederler çünkü sıcak ortamlarda bulunan yumurtalar daha erken açılmaktadır. Mesela 30 derecelik bir ortama bırakılan yumurtalar 5-6 hafta içinde açılırken, serin yerlere bırakılan yumurtalar ancak ertesi ilkbaharda havaların ısınmasıyla açılmaktadır. Bir dişi yaşamı süresince ortalama 6 ila 10 kez yumurta bırakır ancak bazı durumlarda bu sayı 25’e çıkabilmektedir.

Karafatma böceği nasıl yok edilir?
Karafatma böceği nasıl yok edilir?

Yumurta, nimf ve erginlik dönemi geçiren karafatmaların olgunluğa ulaşması bulundukları ortama göre değişmektedir. Sıcak olan yerlerde nimf karafatmalar istedikleri kadar gıda buldukları zaman 5 ayda erginliğe ulaşabilmektedirler. Ancak serin yerlerdeki karafatmaların ergin hale gelmesi iki yılı bile bulabilir. Dişi karafatmalar erginliğe ulaşır ulaşmaz 2-3 hafta içinde yumurtlamaya başlarlar. Karafatmalarla ilgili şöyle ilginç bir durum da söz konusudur. Erkeklerin bulunmadığı veya az bulunduğu ortamlarda dişiler döllenmemiş yumurta bırakmaktadırlar. Bu yumurtalar bazen kendiliğinden gelişerek açılır ve bunlardan dişiler meydana gelir. Ancak bu oluşan karafatmaların çok azı erişkinlik dönemine ulaşmaktadır.

Karafatmalar, duvardaki çatlak ve delikler, tahta araları, kapı ve pencerelerin duvarla birleştiği yerlerdeki aralıklarda, boruların arkaları, dolap altları, lavabo altları veya arkaları gibi sıcak ve karanlık yerlerde saklanırlar. Zaten geceleri aktif olan bu hayvanlar özellikle bodrum katı gibi nemli ortamlarda geceleri gıda bulmak için çıkarlar. Karafatmalar sadece bina içlerinde değil, özellikle sıcak zamanlarda lağım, çöplük ve kanalizasyon gibi yerlerde de yaşarlar.

Acil böcek ilaçlama servisi haftanın 7 günü hem de 24 saat müşterilerine hizmet veren 20 yıllık bir firmadır. Karafatma ilaçlama için de bizi her gün ve her saat arayabilirsiniz. Çağrı merkezimiz telefonunuzu bekliyor. İlaçlama uzman işidir. İşi uzmanına bırakın.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir