Karıncanın özellikleri konusunda bilgilendirme amaçlı bu makaleyi yazdık. 14.000 civarında türe sahip olan karıncaların boyun  ve bel kısmı ince olup vücutları 3 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler baş, gövde ve ayaklardır. 140 milyon yıl önce yaban arılarından türeyen karıncaların zamanla anten ve bir çift gözleri oluşmuştur. Bu antenler aracılıyla titreşim yayarak aralarında senkronize olurlar. Uygun bir ortamda kendi kolonisini kurar ve görev ayrımı ile sistemli bir şekilde yaşarlar. Kıskaçlı ağız yapıları karıncanın özelliklerindendir.  Boyutları 2-5 cm civarında hem etçil hem de otçul bir haşere türüdür.

Karıncanın özellikleri
Karıncanın özellikleri

Karıncanın özellikleri

Özellikle karıncalar şekerli besinleri sevdikleri için yaşam alanlarımızda açıkta bulunan artık kırıntıların olduğu bölgelerde yoğudurlar. Kırıntıları yuvalarına genellikle gece çalışarak taşıyarak depolar.  Genellikle  evlerimizin mutfaklarında küçük bir kırıntı veya şekerli gıdaların etrafında  toplanan karıncaları görmek mümkündür. Karıncadan kurtulmak için bu konuda profesyonel ve teknolojik yöntemlere sahip karınca ilaçlama şirketlerinden yararlanılmalıdır. Karıncalar besin ihtiyaçlarını yeterli derecede karşılayamazlarsa insanlardan beslenirler. Karıncanın ısırdığı bölge kızarır ve kaşıntıya sebep olur.

Ayrıca besinlerimiz üzerinde dolaştığı için üzerlerinde bıraktıkları salgılar nedeniyle birçok bakteri ve virüsü taşırlar.İnsan sağlığını tehdit etmesi nedeniyle öncelikle Sağlık Bakanlığı onaylı ve uzman karınca ilaçlama firmalarından yararlanılmalıdır. Bireysel karınca ile mücadelede karınca cinsini bilmediğimizden dolayı yanlış yöntem ve ilaçlar kullanabiliriz. Bu da hem maddi hem de zaman kaybına sebep olur. Bu uygulamalar geçici çözüm yolları olduğundan karınca ile mücadele için zaman kaybetmeden böcek ilaçlama servisleriyle iletişime geçilip profesyonel ve etkili yardım alınmalıdır.

Yaşam alanları toprak içi, ağaç gövdeleri ve otsu bitkiler olan karıncalar yuvalarını oluşturarak toprağın iç kısmına doğru yarım metreyi bulabilen tünerler oluştururlar. Çok çalışkan ve organize hayvanlar olup günde 15-20 saat çalışabildikleri gibi ağırlıklarının 50 katı kadar ağır maddeler taşıyabilirler. Karıncanın özelliklerinden biri de yumurtlayarak hızlı derecede üremeleridir. Çok kalabalık canlı nüfusuna sahip olduğundan başa çıkmak için karınca ilaçlama hizmeti veren  ilaçlama firmalarıyla çalışılmalı ve kısa sürede kesin sonuçlar elde edilmelidir.

Acil böcek ilaçlama şirketi haftanın 7 günü 24 saat hizmet vermektedir. Karınca ilaçlama yaptırmak isteyenler bizi hemen arayabilir.

 

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir