kene

Bir kene ağırlığının 100 katı kadar kan emebilir. Deve, köpek, koyun ve insana yapışarak kan emen ve bu yolla beslenme sağlayan bir canlıdır. Kene (lxodoidea) gurubunda incelenen gözü olmayan böcektir. Bu haşerenin 889 türü bulunmaktadır. Yumurtlama yöntemi ile ürer. Dişi türü yumurtasını çöp, yaprak ve hayvanların kılları arasında saklar ve  yumurtalarından 3 bacaklı larva olur.

Haşere bu dönemden sonra pupa dönemi denilen dönemden geçer. Ergin olan kenede 4 çift bacak vardır. Bacakları üzerinde çengel biçimli vantuzlar bulunur. Kenelerin ayakları koku almaya çok duyarlıdır.

Vücut Yapısı

Karnını kan ile iyice dolduran canlı konağını terk eder, ağaç ve otlara tırmanır.  Tekrar kan emmek istediği zaman yakınından geçen havyan ve insanın üzerine konar. Başı ve vücudu kaynaşmış şekilde yer alır. Doğada bulunan bütün keneler kör değildir. Sadece sığır ve köpek türlerinin gözleri görür.

Çağdaş ilaçlama olarak kene ilaçlama uygulamalarını, bu konuda eğitimini tamamlamış ilaçlama personeli ve Sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar ile gerçekleştirmekteyiz. 

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir