Kene

KENE – KENELER

Bir kene ağırlığının 100 katı kadar kan emebilir. Kene deve, köpek, koyun ve insana yapışarak kan emen ve bu yolla beslenme sağlayan bir canlıdır. Kene (lxodoidea) gurubunda incelenen gözü olmayan böcektir. Kene haşeresinin 889 türü bulunmaktadır. Kene yumurtlama yöntemi ile ürer. Dişi kene yumurtasını çöp, yaprak ve hayvanların kılları arasında saklar. Kene yumurta larından 3 bacaklı larva olur.

Kene bu dönemden sonra pupa dönemi denilen dönemden geçer. Ergin olan kenede 4 çift bacak vardır. Kenenin bacakları üzerinde çengel biçimli vantuzlar bulunur. Kenede buluna ayak koku almaya çok duyarlıdır.

Karnını kan ile iyice dolduran kene konağını terk eder, ağaç ve otlara tırmanır.  Kene tekrar kan emmek istediği zaman yakınından geçen havyan ve insanın üzerine konar. Kenenin başı ve vücudu kaynaşmış şekilde yer alır. Doğada bulunan bütün keneler kör değildir. Sığır ve köpek kenesinin gözleri görür.

Çağdaş ilaçlama olarak kene ilaçlama uygulamalarını, kene ilaçlama konusunda Eğitimini Tamamlamış ilaçlama personeli ve Sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar ile gerçekleştirmekteyiz. 

Kene ilaçlama

KENE İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*