Kırkayak yapı bakımından oldukça yavaş hareket edebilen vücudu bölümlerden oluşan ve her lobunda çift bacağa sahip olan bir canlıdır. Zamanının çoğunu toprak altında ve ağaç dallarında geçirir. Yapı bakımından insanlara herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kırkayak zehirler mi çağrı merkezimize gelen başlıca sorular arasında yer almaktadır. Yapılarında hiçbir şekilde zehir barındırmayan bir haşeredir. Beslenmesini her türlü küçük böcekten sağlar veya ağaçların yeni oluşan yapraklarını yer.

Kırkayak Zehirler mi
Kırkayak Zehirler mi?

Kırkayak Zehirler mi?

Yani hem otçul hem de etçil bir canlıdır. Kırkayak zehirler mi sorusu aslında şuradan ortaya çıkar ki hem görünüş olarak hem de özellikler bakımından kendisine çok benzeyen çiyan ile karıştırılması bu canlıyı tehlikeli bir sınıfa sokaktadır. Çünkü çiyan oldukça kuvvetli bir zehre sahiptir ve kırkayak ile görünüş olarak ayırt etmek mümkün değildir. Bu nedenle kırkayak ya da çiyan fark etmez her ikisinin de görüldüğü bölgelerde kırkayak ilaçlama uygulaması yapılması gerekmektedir.

Ortak benzerliğe sahip olan bu iki haşere arasındaki en büyük fark vücudunda bulunan boğumlarda bulunan bacaklardır. Kırkayak canlısının her boğumunda çift ayak bulunurken çiyanların her boğumundan tek ayak bulunmaktadır.

Bu kadar küçük bir ayrı özellik incelenemeyeceği için kırkayak zehirler mi denildiğinde bu durumu çiyan gibi görüp dikkatli davranmak gerekmektedir.

Genellikle evlere bahçe gibi ortamlardan giriş sağlayan kırkayak görüldüğü alanlarda özel ilaçlar ile sizlere destek veren firmamız hem açık alanlarda hem de kapalı profesyonel kırkayak ilaçlama hizmetini sizlere sunmaktadır. On yılı aşın süredir her türlü haşere İLAÇLAMA hizmetini sizlere sunan firmamız 7/24 çağrı merkezi çalışanlarımız ile sizlere destek sunmaktadır.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir