Pire İlaçlama Yöntemleri

pire ilaçlamaPirelerin yapısı ve özellikleri

Pireler kan emen küçük haşerelerdir. Uç kısımları çengelli olan altı adet ayağı bulunmaktadır. Bu şekilde kanını emecekleri canlıya çok daha rahat tutunurlar. Baş kısımları küçük olan pirelerin karın kısımları oldukça büyüktür. Genellikle siyah, kahverengi, sarı ve kırmızı olan pirelerin renkleri yaşadıkları iklime ve üzerinde bulundukları canlıya göre değişiklik göstermektedir. Boyları ise 1-12 cmarasında olabilir. Güçlü ayakları sayesinde kendi boylarının 250 katına kadar zıplayabilen ve bu şekilde hızlı yol alan bu haşere grubu üzerine yerleştiği canlıyı kolay kolay terk etmez. Pireler konak olarak sadece sıcak kanlı canlıları tercih ederler ve bu canlıları günde yaklaşık 4-5 kere ısırarak beslenirler. Pire ilaçlama hakkında bilgi almak için yazımızın devamın göz atabilirsiniz.

Pire türleri nelerdir?

Yaşadıkları yere ve iklime göre renk, boy ve yapılarında farklılık gösteren pirelerin dünya üzerinde yaklaşık 1500 çeşidi bulunmaktadır. En bilinen türleri ise; kedi-köpek piresi, toz piresi, insan piresi, fare piresi, ağaç piresi su piresi, toprak piresi vb. dir.

Pireler ne kadar yaşarlar?

Beslenmesine ve iklim koşullarına bağlı olarak değişmekle birlikte bir pirenin ömrü yaklaşık 1-2 senedir.

Pireler nasıl ürerler?

Son derece hızlı üreyen bu haşere grubu, bulundukları canlının kanını emdikten ve iyice beslendikten sonra günde yaklaşık 18 yumurta bırakır. Yumurtalarını bırakmak için ise genellikle nemli ortamları, kapı pencere kenarı, yatak, elbise, döşeme ve mobilya içlerini tercih ederler.

Pireler hangi hastalığı taşırlar?

Pireler hayvanlar ve insanlar arasında gidip geldiğinden birçok hastalığı bulaştıran kan emicilerdir. Bunlar arasında en yaygın ve ciddi olanları; humma, dizanteri, veba, tifüs, ateşli hastalıklar, cilt hastalıkları ve alerjik hastalıklardır.

Pire İlaçlama Hakkında Neler Biliyoruz?

Çok hızlı üreyen ve hızlı hareket eden bu haşere grubu ile bireysel olarak vereceğiniz mücadele yetersiz kalacaktır. Ayrıca yanlış ilaç kullanımı ya da yanlış ilaçlama yöntemleri size bile zarar verebilir. Bu nedenle böyle bir durumda evcil hayvanlarınızı veterinerine, yaşadığınız alanı da ilaçlama konusunda profesyonel kişilere teslim etmelisiniz. Günün her saatinde yapılabilen pire ilaçlaması için kokulu ve sıvı ilaçlar kullanılmalıdır. Pire ilaçlama hakkında önemli olan diğer bir durum ise ilaçlama yaptıracağınız kişilerin T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat ve ilaçlama izin belgesinin olmasıdır.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir