pirenin özellikleri nelerdir?

Pirenin özellikleri hakkında biraz bilgi verelim. İki binden fazla çeşidi bulunan pireler sokucu-emici ağız yapısına sahiptir. Üç çift bacağı bulunan pireler, üçüncü bacaklarını sıçramak için kullanırlar. Bir pire, bir seferlik düz sıçrayışta 33 cm, dik olarak sıçrayışta ise 20 cm’lik yol alır. Sıcak ortamları tercih eden ve hızla üreyebilen pireler, kanatsız bir haşere olma özelliğini de taşır. Ayrıca, kendi boylarına göre dünyada yaşayan diğer canlılar arasında en yükseğe zıplayabilen bir böcektir.

Pirenin özellikleri

Yumurta, larva ve ergin dönemleri vardır ve sadece ergin dönemlerinde parazittirler. Hayvanlarda yaşayan pirelerin dişisi ve erkeği genellikle sıcakkanlı memeli, yarasa ve kuş gibi hayvanların kanlarını emerek beslenirler. %94’ü memelilerin, %6’sı ise kuşların parazitidirler. Pireler, tüylü bacakları sayesinde avına yapışır ve kanı hortumları aracılığıyla emer. Hortumlarını deriye geçirerek kan emmeye başlarlar. Çoğunlukla çiftleşmeyi de kanlarını emdikleri hayvanlar üzerinde gerçekleştirirler. Yaklaşık bir yıl kadar bir süre yaşayabilen pirelerin erişkin olanlarının boyu 2 ila 10 mm arasında değişiklik gösterir.

Pirenin özellikleri
Pirenin özellikleri

İnsan piresi denilen Pulex irritans oldukça tehlikelidir. Çok hızlı bir şekilde hareket edebildiklerinden insandan insana kolayca hastalık bulaştırabilmektedirler. Özellikle, veba ve fare tifüsünü bulaştıran insan pireler, tarih boyunca birçok hastalığın bulaşmasına neden olduğundan çok insanın ölümüne neden olmuştur. Ayrıca bilindiği üzere, dünya tarihinde hiçbir hastalık vebadan daha çok zarara neden olmamıştır. Orta çağda Avrupa nüfusunun yarısı bu hastalıktan ötürü yok olmuştu.

Pirelerle mücadelede Dünya Sağlık Örgütü onaylı ilaçlar; bitkisel orjinli bileşikler, karbamatlı bileşikler, gençlik hormonu etkili bileşikler, organik fosforlu bileşikler ve sentetik piretroitli bileşiklerdir. Biz de insan sağlığına önem veren bir ilaçlama  firması olarak kesinlikle WHO onaylı bu ilaçları kullanmaktayız.

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir