Sivrisinek

SİVRİSİNEK – SİVRİ SİNEK  İLAÇLAMA

Sivri Sinek İlaçlamaDünyada 3000 sivrisinek vardır. Birçok sivrisinek kan emmek için insana gelmez. Sivrisineğin sadece dişisi kan emer. Dişi sivrisinek yumurta yapabilmek için kana ihtiyaç duyar. Erkek sivrisinekler meyve ve çiçeklere konarak bitki özlerini yer. Dişi sivrisinek avının yerini 3 bacağı ve duyargaları sayesinde bulur. Sivrisineğin alıcıları ter, nem ve koku alır. Bazı insanların ter kokuları sivrisinek için çok caziptir, bu insanlar daha çok sinek ısırığı ile karşılaşabilir. Sivrisineğin ağzının altındaki kesede iki tüp ve keskin ağızlı bıçak bulunur.

Sivrisinek önce deride bıçağı ile delik açar, ağzında bulunan tüplerden 1 tanesinden tükürük salgılar. Sivrisineğin tükürüğü kanın pıhtılaşmasını önler. Sivrisinek bu şekilde kolaylıkla kan emer. Sivrisinek anofel ve Küleks adı ile 2 guruba ayrılır. Sivrisinek kirli su birikintilerinde üreme yapar. Sivrisinek 3 dönemde yumurta, larva ergin olmak üzere ömrünü tamamlar. Sivrisinek canlıların olduğu bölgelerde daha yoğun görülürler. Sivrisinek sıtma, humma, beyin iltihabı, fil hastalığı gibi hastalıkların insanlara bulaşmasını sağlar.

Sivrisineklerin çoğalması için fotosentez yapan suya ihtiyacı vardır. Etrafınızda kovada su varsa eski lastik gibi nesnelerin içerisine biriken yağmur suları sivrisineğin çoğalması için idealdir. Sivrisinek havada uçarken çiftleşir. Erkek sivrisinek dişi sivrisineği kanat çırpma sesinden tanır. Sivrisinek çiftleşmesinden kısa süre sonra erkek sinek ölür. Kurbağalar, balıklar, kertenkeleler, bukalemunlar, kuşlar, yarasalar sivrisineğin düşmanıdır.

Sivrisinekte işitme yeteneği iyi gelişmiştir. Johnston organı denilen organ sivrisinekte ses dalgası ve titreşimleri alan organıdır. Sivrisineğin kafasının 2 tarafında bulunur. Çok sayıda duyu hücresinden oluşmuştur. Bu duyargalar dik vaziyette iken işlemini yapamaz.

Sivrisinek hakkında bilinmeyenler;
*Dişi sivrisinek her defasında 200-300 yumurta bırakabilir.
*Dolunay çıktığı zaman sivrisineğin ısırma işlemi 500 kat fazladır.
*Sivrisinek yumurtaları kurumuş şekilde 5 sene yaşayabilir.
*Sivrisinek yaşamı boyunca 250km yol kat edebilir.
*Sivrisinek saniyede 500 defa kanat çırpar.
*Dolunay çıktığı zaman sivrisineğin ısırma işlemi 500 kat fazladır.
*Kan emen sadece dişi sivrisinektir.

sivrisinek          sivrisinek

SİVRİ SİNEK – SİVRİSİNEK – SİVRİ SİNEK NE YER-SİVRİSİNEK NASIL ÇOĞALIR-SİVRİSİNEK RESİMLERİ – SİVRİSİNEKLE MÜCADELE NASIL OLUR? BU SORULARIN CEVABINI SİTEMİZDE BULABİLİRSİNİZ.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*