Sivrisinek

sivri sinek ilaçlama
sivri sinek ilaçlama

Sivrisinek insan ve hayvanların kanını emen en önemli böceklerden birisidir. Bazı hastalıkları taşıdıkları için tarihin ilk çağlarından bu yana bir çok bulaşıcı ve öldürücü hastalığın korkulu rüyası olmuşlardır. Sivrisinekleri diğer türlerinden ayıran en önemli özelliği uzun antenlere sahip olmasıdır. Yaklaşık 3000 tane sivrisinek çeşidi olduğu bilinmektedir. Ülkemizde ise toplam 50 sivrisinek türü yaşamaktadır.

Sivrisineklerin gelişimi esnasında geçirdiği dört dönem vardır: yumurta, larva, pupa ve ergin dönemler. Çoğu sivrisinek türünün yumurtaları, su olmayan ortamlarda da varlığını sürdürebilmektedir ama daha çok nemli ortamları tercih eden sivrisinekler yumurtalarını o tür yerlere saklarlar. Kan emen dişi sivrisinekler, beslendikten 2-3  gün sonra 50 ila 200 arasında değişen yumurta bırakırlar.

 

Olgunluğa erişmiş olan sivrisinekler hemen 10-15 dakika içinde uçmaya hazır hale gelirler. Dişi sivrisinekler kan emerek beslenirken, erkek sivrisinekler bitkilerdeki nektarları tercih ederler.

Çoğu sivrisinek türünün uçuş alanı birkaç yüz metre iken Walker denilen bir tür rüzgarın da yardımıyla birkaç mil, Wiedmann türü sivrisinek ise 40 km’ye kadar uçabilir. Genelde hızlı olan sivrisinekler saniyede 250-500 kez kanat çırparlar.

Bazı erkek ve dişi sivrisinekler karbonhidrat almak için bitkisel özlü şekerli maddeleri tercih ederken, çoğu sivrisinek türü ise ancak omurgalıların kanından alabilecekleri proteine ihtiyaç duyarlar ve kan emerler.

Kan emen bir dişi sivrisineğin emdiği kanı sindirebilmesi 60 ila 130 saat arasında değişiklik gösterir. Dişiler kanı yumurtaları beslensin diye emerler. Dişiler kan emerken rahatsız edilir veya emdikleri kan miktarı yumurtalarının oluşması için yeterli olmazsa, bir daha kan emmek için kurban aramaya çıkarlar.

Parazit sivrisinek türlerinden olan Wuchereria bancrofti ve Brugia malayi, insanlar üzerinde sıtma hastalığına sebep olup birçok ölüme yol açabilmektedir. Anopheles denilen tür bu parazitleri taşıyarak insanların sıtma olmasına neden olan en önemli türdür. Dünya üzerinde 300 milyon kişi sıtmayı tecrübe etmiş, 1 ve 3 milyon arasında insan ise bu hastalıktan hayatını kaybetmiştir. Ayrıca bazı sivrisinek türlerinin Hepatit B virüsünü de taşıdıkları söylenmektedir.

Sivrisineklerle mücadele etmenin en temel ve etkili yolu onların yaşadıkları çevreyle ilgili düzenleme teknikleridir. Öncelikle sivrisineklerin yumurtalarını bıraktıkları ve larvalarının bulunduğu ıslak ve nemli ortamlarda hemen önlemler alınmalıdır. Mesela evinizin etrafında bataklık, gölet, su birikintisi varsa bu alanların hemen temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca evinizde korunmak amacıyla mutlaka camlarınızda sineklik aparatları, yataklarınızda da cibinlik bulundurabilirsiniz. Özellikle akşamları uyurken fark edemeyeceğiniz için sinekleri uzaklaştıran kremler veya losyonlar sürebilir veya vantilatör, klima kullanabilirsiniz.

Böcek ilaçlama firması olarak bizim sivrisineklere yapacağımız uygulama ise, soğuk sisleme denilen alan ilaçlamasıdır. Su ile insektisit karışımından elde edilen bir bileşimle sivrisineğin aktif olduğu saatlerde bu ilaçlama yapılır. Hem ev içi hem de ev dışına uygulanabilen bu ilaçlama yönteminin siz değerli müşterilerimize de herhangi bir zararı yoktur.Garantili İlaçlama için hemen acil ilaçlamayı arayın…
Sivrisinek, Sivrisinek İlaçlama, sivrisinekten korunma, sivrisinekten doğal korunma işlemleri çin ilaçlama şirketimizi arayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*