Tahtakurdu ile Mücadele Yöntemleri

Tahtakurdu mücadelesi en zor olan canlıların başında geldiği gibi ciddi maddi hasarlara sebebiyet veren bir haşeredir. Ağaçların genç köklerini kemirerek, kurumlarına neden olan bu haşere tahta ya da ahşaptan yapılmış mobilyalara da ciddi zararlar verebilmektedir. Tahtakurdu ilaçlama işlemleri detaylı bir şekilde ve kaliteli ilaçlar kullanılarak yapılmadığı sürece çözüm almak mümkün olmayacaktır. Bireysel mücadele teknikleri ile de tahtakurusundan kurtulmak mümkün olmadığından profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak bu haşereler ile en etkili mücadele yöntemidir.

Ağaç kurdu ya da mobilya kurdu olarak da bilinen tahtakurtları, ahşap ya da mobilyanın içinde delikler açarak ilerler ve yumurtlarını bu deliklerin içerisine bırakır. Böylece eşyaların ya da bitki ve ağaçların en derin noktalarına kadar ilerleyebilen tahtakurdu ile mücadele için profesyonel şekilde hizmet veren böcek ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak şarttır. Tahta kurdu ilaçlama uygulamalarında sıvı ilaçlar kullanıldığı gibi genellikle buharlama yöntemi ile ilaçlama yapılmaktadır. Açık alanlarda yapılabildiği gibi kapalı alanlarda da uygulanabilen tahtakurdu ilaçlama işlemleri için kaliteli ve etkili ilaçlar kullanmak şarttır.

Yumurtlama yöntemi ile çoğalan mobilya kurtları özellikle ilkbahar aylarında hızlı bir şekilde ürediğinden, bahçe ve tarla gibi alanlarda sorun yarattığı gibi ekinlerin kurumasına da yol açabilmektedir. Kereste ya da mobilya fabrikaları için de ciddi bir tehdit oluşturan tahta kurdu ilaçlama yapılmadığı sürece çoğalmaya devam ederek daha fazla sorun yaratacağından, bu haşereler ile mücadelenin ertelenmemesi şarttır. 1 cmden daha küçük olan bu haşereler genellikle kahverengi ya da siyah renklerde görülür. Kapalı alanlarda çıkardığı sesler dolayısıyla korkuya neden olan ve testere biçimindeki dişleri sayesinde sert tahtayı dahi kemirebilen tahtakurdu ile mücadele için genel uygulama yapılabildiği için lokal ilaçlama da yapılabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*