Tarihten bugüne milyonlarca haşere türü gelmiştir. Sayısız türü olan haşerelerin içinde kanatlı haşere türleri özellikle gelişmiş kanat yapılarıyla insanların yaşam alanlarına nüfuz ederek insanları rahatsız edecek sorunların başında gelir. Başlıca uçan haşere türleri aşağıda belirtilmiştir.

Uçan haşere türleri

Sivrisinek (Diptera)

Bir çeşit sinek türü olan sivrisinek insan kanı ile beslenir.  Bu nedenle birçok hastalık ve virüsün bulaşmasına neden olur. Bu hastalıkların başında fil hastalığı, sıtma hastalığı, grip salgını gibi birçok bulaşıcı hastalık gelmektedir. İşitme duyuları oldukça gelişmiş olup son derece hızlı bir haşere cinsidir. Yaşam alanları su çevreleri, lahım ve pis alanlar olup insan hayatını son derece tehdit eden bir   uçan haşere tipidir. İlk 3 evresi suda geçen sivrisinek aşırı sıcak havadan kaçar. Sebebi sıcak havalarda kuruyan yumurtalarıdır. Sivrisinek ile mücadele için durgun su birikintileri yok edilmeli, kanal ve foseptikler belli aralıklarla ilaçlanmalıdır. Bu işi profesyonel şekilde yapan böcek ilaçlama şirketlerinden yardım alınmalıdır.

Uçan haşere türleri
Uçan haşere türleri

Arı (Apis mellifera)

Kafa yapıları 3 bölümden oluşan arıların toplamda 3 çift ayakları mevcut olup ayak uçlarında polen keseleri mevcuttur. Kafalarında bulunan antenler ses dalgalarını algılayıp diğer arılarla iletişime geçerler. Antenler aynı zamanda rüzgarın şiddet, yön ve havanın sıcaklığını da ölçer. Uçuş hızları 50 km/sa olan arılara dünyanın her yerinde rastlamak mümkündür. İnsan ve hayvanları sokmayan arılar ancak tehlikeli bir durumda kendini savunur ve sonuçları solunum ve kalp durmasına kadar gidebilecek büyük sağlık sorunlarına sebep olabilirler. Arının özelliklerinden en önemlisi bal yapmalarıdır. Hem insanlar hem de ekoloji için yararlı olan arılar ile mücadele dikkat edilmesi gereken bir konudur.  Bu konuda uzman ekibe sahip işini profesyonel yapan arı ilaçlama firmalarıyla çalışılmalıdır.

Tatarcık (Phlebotomus)

Genel benzerliği açısından insanlar tarafından kelebekle karıştırılan tatarcık haşeresi tüylü bir vücutta sahiptir. Siyah ve kahve tonlarında olup boyutları 2-6 mm civarındadır. Yaşam alanları genellikle mağaralar, bataklık, ağır, kanalizasyon ve pis su çevreleridir. Pis ortamlarda yaşadıklarından dolayı  insan sağlığını tehdit etmektedir. Geceleri aktif olan tatarcık haşeresi insan kanından beslenerek yaşadığından birçok mikrop ve salgın hastalığın yayılmasına sebep olmaktadır. Başta Humma hastalığı, şark çibanı, Ateşli hastalıklar, Tavuk hastalığı, Viral hastalıklar, Bağırsak hastalıkları vb. gibi hastalıklarına sebep olan tatarcıktan kurtulmak için biran önce tatarcık ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmeli ve güvenilir hizmet alınmalıdır.

Güve

Görünüm olarak kelebekle karıştırılsa da güve yaşadığı alan ve beslenme özellikleri itibariyle farklılık götermektedir. Kanatlı ve kanatsız türleri olan güve haşeresi 8-12 mm boyutlarında olup kanatları pullu ve tüylü yapıya sahiptir. Baş bölümünde çok duyarlı antenlere sahiptir. Güve hayvan ve insanlara zarar vermez fakat zararı eşya ve besinlerimizedir. Zarar verdikleri başlıca ürünler;  tahıl bulunan mekanlar, ambarlar, deri , kumaş , yün, yatak, yorgan, ,tahta ve ahşap ürünleridir. . Başlıca çeşitleri ; halı güvesi, tahıl güvesi ve odun ve deri güvesidir. Çok kısa bir sürede büyük maddi hasarlara sebep verebilen güveler ile mücadele de kesin bir çözüme ulaşmak için alanında uzman kadroya sahip profesyonel güve ilaçlama firmalarından yardım alınmalıdır.

 

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir