Yılanın özellikleri hakkında bilgilendirme amaçlı bu makaleyi yazdık. Yılanların duyu ve görme yetenekleri çok gelişkindir. Görüş mesafeleri 3 m öteyi görebilme özelliğine sahiptir. Yılanın özelliklerinden biri de çatallı ve uzun dil yapılarıdır. Esnek yapılı ağız içlerinde 2 adet zehirli dişleri bulunmaktadır. Ağızları 180 dereceye kadar açılabilir be çok büyük avlarını kolaylıkla yiyebilirler. Kara ve denizde yaşayabilen yılan türü sürünerek ve yüzerek çok hızlı bir şekilde hareket ederler: Yuvarlak yapılı vücutlarının uç bölümünde kuyrukları vardır. Kıl ve tüy bulunmayan vücutları sert ve pullu yapıdadır. Çok esnek yapıya sahip olan yılanların burun delikleri hava borusunun üzerinde olduğundan, ağızlarını açmadan solunum yapabilmektedirler. Birçok yılan türünün de sağ akciğeri gelişmiş, sol akciğeri ise neredeyse işlevsizdir.

Yılanın özellikleri
Yılanın özellikleri

Yılanın özellikleri

Uzun süreler kulağı olmadığı için duymadığı varsayılan yılanın özelliklerinden biri de çene ve kulak arasında bağlantı olmasından ötürü yansıyan sarsıntıları kolay bir şekilde işitmekle beraber çok uzaktan gelen ayak seslerini kafalarını yere koyduklarında hissedebilirler. Soğuk kanlı olan yılanlara özellikle yaz mevsiminde rastlanır. 20-30 yıl kadar yaşayabilen yılanlar avını kusursuzca sıkıştırır ve çok güçlü bir şekilde boğar. Avladıkları hayvanların başında kuş, fare, yumurta, balık, tavşan, domuz, kurbağa vb. gelmektedir.  Bir insanı boğan yılanın insanın vücuduna uyguladığı baskı 1 otomobil ağırlığı kadardır. Zehiri çok güçlü olan yılanlar aynı zamanda acılı yaralara ve ölümlere sebep olurlar.

Genel olarak %98’i zehirli olan yılanların en zehirlileri daha sıcak bölgelerde bulunmaktadır. Üremeleri yumurtlama şeklinde olup zehirli olmasından dolayı insan yaşam alanlarında rastlandığı an bireysel olarak başa çıkmamalı ve acil olarak yılan ile mücadele için profesyonel yılan ilaçlama şirketleriyle irtibata geçilmelidir. Çok zor ölen bir canlı türü olan yılan ile mücadelede kullanılacak ürünler yasal ve etkili olmalıdır. Destek aldığımız yılan ilaçlama firmalarının kullandıkları ilaçların Sağlık bakanlığı onaylı olması gerekmektedir. Yılan ile mücadelede profesyonel yılan ilaçlama şirketlerinden destek alınmalıdır.

Acil böcek ilaçlama firması olarak müşterilerimize 7/24 hizmet veriyoruz. 20 yılı aşkındır sektörde olan firmamız deneyimini paylaşmak için her zaman sabırsız, her zaman heyecanlı.

 

Yazan 

Bir cevap yazın

Eposta gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir